لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

توافق جدید آژانس با جمهوری اسلامی: کاهش دسترسی، سه ماه نظارت ضروری


Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Mariano Grossi addresses the media after his arrival at Vienna International Airport on February 21, 2021. (Photo by ALEX HALADA / AFP)
Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Mariano Grossi addresses the media after his arrival at Vienna International Airport on February 21, 2021. (Photo by ALEX HALADA / AFP)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از توافقی جدید با جمهوری اسلامی ایران خبر داد که طی آن سطح دسترسی بازرسان آژانس نسبت به پروتکل الحاقی کاهش می‌یابد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس که روز یکشنبه برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده بود؛ در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت که ایران توافق کرده است تا سه ماه اجازه «راستی آزمایی» و «نظارت ضروری» به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدهد.

مدیرکل آژانس تاکید کرد توافق جدید یک «راه حل موقت» برای وضعیت جدید است و نه یک «جایگزین» برای توافقات قبلی.

او همچنین تایید کرد که اجرای پروتکل الحاقی و سطح دسترسی‌های سابق تحت برجام متوقف خواهد شد.

مدیرکل آژانس خاطر نشان کرد که با این حال، بر سر «هماهنگی‌های دوجانبه خاص» به تفاهم رسیدیم که به ما اجازه می‌دهد این دوره را در بهترین شکل ممکن و بدون از دست دادن ظرفیت‌ نظارتی و راستی‌آزمایی لازم پشت سر بگذاریم.

آقای گروسی که سعی می‌کرد جزئیات دقیقی را در اختیار رسانه‌ها قرار ندهد خاطرنشان کرد که «اکنون یک لحظه مهم است.»

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده سه شنبه ۲۸ بهمن گفته بود راه دیپلماسی با ایران باز است و اگر در نخستین گام جمهوری اسلامی به تعهداتش در توافق هسته‌ای بازگردد، زمینه برای مذاکرات در سایر حوزه‌ها نیز فراهم می‌شود.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در تاریخ ۳۰ بهمن اعلام کرد دولت ایالات متحده دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، جهت بحث درباره حرکت در یک مسیر دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، پذیرفته است.

اما پیشنهاد آمریکا برای بازگشت نشست‌های برجام با استقبال مقام‌های جمهوری اسلامی مواجه نشد. محمدجواد ظریف اعلام کرده که تا همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی برداشته نشود، ایران قدمی بر نمی‌دارد.

کاخ سفید هم در مقابل گفته قصدی برای برداشتن تحریم‌ها ندارد. سخنگوی کاخ سفید روز جمعه اول اسفند ماه گفت دولت ایالات متحده برنامه‌ای برای لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و برداشتن گام‌های دیگر در ارتباط با آن کشور، پیش از مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای، ندارد.

XS
SM
MD
LG