لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

وزیر خارجه آمریکا: اگر ایران به تعهدات خود در برجام باز گردد، می‌توانیم روی یک توافق طولانی و قوی‌تر کار کنیم


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید راه دیپلماسی با ایران باز است و اگر در نخستین گام جمهوری اسلامی به تعهداتش در توافق هسته‌ای بازگردد، زمینه برای مذاکرات در سایر حوزه‌ها نیز فراهم می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با رادیوی عمومی ملی مشهور به ان پی آر که روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن متن آن منتشر شد، گفت: اگر ایران به تعهداتش بازگردد و ما هم به توافق بازگردیم، لازم است روی توافقی کار کنیم که از توافق اول طولانی‌تر و قوی‌تر باشد.

آنتونی بلینکن افزود: همچنین باید روی دیگر موارد از جمله برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در دیگر کشورها که بخشی از مذاکرات قبلی نبود و عمیقا برای ما و دیگر کشورهای جهان مسئله‌ساز است، کار کنیم. همه این موارد باید مورد بحث قرار گیرد.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: ولی نخستین گام این است که ایران به اجرای تعهداتش بازگردد. پرزیدنت بایدن هم تصریح کرده که اگر این کار را انجام دهند، ما هم چنین کاری خواهیم کرد. اکنون مسیر دیپلماسی باز است. ایران هنوز با اجرای تعهداتش فاصله دارد و ما باید ببینم چه خواهد کرد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG