لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۹

مدیر کل آژانس در تهران؛ تجمع اعتراضی مقابل سازمان انرژی اتمی


دیدار رافائل گروسی با محمدجواد ظریف
دیدار رافائل گروسی با محمدجواد ظریف

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در تهران با برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

آقای گروسی امیدوار است که ایران همچنان به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه فعالیت در ایران را بدهد.

مقامات جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند که با استناد به مصوبه مجلس شورای اسلامی، از روز پنجم اسفند تهران پروتکل الحاقی و بازرسی سرزده بازرسان آژانس از مراکز هسته‌ای ایران را متوقف خواهند کرد. ضرب الاجلی که اکنون محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید موضوعی داخلی است و یک اولتیماتوم برای جهان نیست .

اما موضوع دیگر، آینده مذاکرات آمریکا و ایران است. پیشتر برخی رسانه‌ها گزارش دادند رافائل گروسی در تلاش است که مقام‌های ایرانی را راضی کند به تعهدات برجام بازگردند.

خواسته‌ای که دولت جدید آمریکا از زمان شروع به کار، به عنوان شرط لازم برای بازگشت ایالات متحده به برجام مطرح کرده است. آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده سه شنبه ۲۸ بهمن گفته بود راه دیپلماسی با ایران باز است و اگر در نخستین گام جمهوری اسلامی به تعهداتش در توافق هسته‌ای بازگردد، زمینه برای مذاکرات در سایر حوزه‌ها نیز فراهم می‌شود.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در تاریخ ۳۰ بهمن اعلام کرد دولت ایالات متحده دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، جهت بحث درباره حرکت در یک مسیر دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، پذیرفته است.

آمریکا از زمان خروج از برجام در دولت دونالد ترامپ در این نشست شرکت نکرده بود.

اما پیشنهاد آمریکا برای بازگشت نشست‌های برجام با استقبال مقام‌های جمهوری اسلامی مواجه نشد. محمدجواد ظریف اعلام کرده که تا همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی برداشته نشود، ایران قدمی بر نمی‌دارد.

کاخ سفید هم در مقابل گفته قصدی برای برداشتن تحریمها ندارد. سخنگوی کاخ سفید روز جمعه اول اسفند ماه گفت دولت ایالات متحده برنامه‌ای برای لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و برداشتن گام‌های دیگر در ارتباط با آن کشور، پیش از مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای، ندارد.

به این ترتیب هنوز چشم اندازی برای مذاکرات نزدیک آمریکا و ایران وجود ندارد.

از سوی دیگر گروهی از تندروها در ایران همزمان با سفر گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران تجمع و اعتراض کرده‌اند.

تصمیم گیرنده اصلی درباره سیاست ایران در قبال بازگشت به تعهدات برجام رهبر جمهوری اسلامی است. هرچند روز یکشنبه عباس عراقچی مقام دوم وزارت خارجه ایران گفت که تهران در حال بررسی پیشنهاد اروپا است.

XS
SM
MD
LG