لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

گروسی: با غنی‌سازی بیشتر از سوی جمهوری اسلامی، استفاده نظامی منتفی نیست


رافائل گروسی
رافائل گروسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می گوید غنی سازی اورانیوم با خلوص بالا، ایران را به سطحی می رساند که می تواند بمب هسته‌ای تولید کند.

رافائل گروسی در گفتگو با روزنامه ژاپنی نیکی (Nikkei) که روز جمعه انجام و نسخه انگلیسی آن یکشنبه منتشر شد گفت تولید اورانیوم غنی شده در ایران اکنون به سطحی رسیده است که استفاده نظامی از آن را نمی‌توان منتفی دانست.

جمهوری اسلامی در ماه ژانویه به آژانس اطلاع داد که تصمیم دارد اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد تولید کند و در ماه فوریه، اجرای پروتکل الحاقی را که تحت برجام پذیرفته بود، به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس توافق سال ۲۰۱۵، بازرسان آژانس اجازه داشتند بر فعالیت های هسته‌ای ایران نظارت و از تاسیسات هسته‌ای آن به صورت دوره‌ای بازدید کنند. با اجرای پروتکل الحاقی، این بازرسی‌ها فراتر رفت و می توانست به صورت سرزده و فوری از هر مرکز مشکوکی انجام شود.

مدیرکل آژانس، تعلیق این همکاری را «وضعیت فوق العاده جدی» توصیف کرده است.

پیش از این و در جریان حضور وزیر خارجه آمریکا در در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، آنتونی بلینکن عنوان کرده بود: برجام موفق بود چون توانست جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بگیرد. ما با سیاست ایران در زمینه حمایت از تروریسم موشک‌های بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده مشکل داریم و اگر به سلاح هسته‌ای دست یابد به طور کلی از پاسخگویی فرار می‌کند.

وزیر خارجه ایالات متحده در بخش دیگری از توضیحات خود نیز اشاره کرد که «با متحدان اروپایی‌مان در حال همکاری هستیم که ایران را به توافق هسته‌ای بازگردانیم.»

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG