لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

ظریف از ارائه «طرح اقدام سازنده» ایران در مورد برجام در آینده‌ای نزدیک خبر داد


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران - آرشیو
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران - آرشیو

یک روز پس از آن که یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت تهران نشانه‌های مثبتی را در مورد برگزاری یک نشست غیررسمی برای گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای خود ارائه داده است، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که به زودی یک طرح اقدام «سازنده» را ارائه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمدجواد ظریف روز جمعه ۱۵ اسفند در پیامی در توییتر نوشت: «به عنوان وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، من در مدت کوتاهی طرح ملموس اقدام سازنده خودمان را - از طریق کانال‌های دیپلماتیک - ارائه خواهم کرد.»

این پیام پس از آن منتشر شد که یک منبع دیپلماتیک فرانسوی و یک منبع دیگر اروپایی ناشناس روز پنجشنبه به خبرگزاری رویترز گفتند ایران پس از انصراف سه قدرت اروپایی از ارائه قطعنامه خود به شورای حکام، در مورد آغاز گفت‌وگوهای غیررسمی نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای ارائه داده است.

بریتانیا، فرانسه، و آلمان، قصد داشتند قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در این هفته ارائه دهند، که در آن ضمن ابراز نگرانی از موارد نقض تعهدات ایران در برجام، از تهران می‌خواستند از تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به طور کامل پیروی کند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه گفت ایران موافقت کرده است با بازرسان این نهاد بین‌المللی که در مورد ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت قدیمی گزارش نشده در ایران تحقیق می‌کنند، به گفت‌وگو بنشیند.

این سه متحد اروپایی آمریکا، دلیل تعلیق ارائه قطعنامه را دادن فرصت به مدیرکل آژانس برای ادامه تلاش‌ او برای متقاعد کردن ایران به همکاری عنوان کردند و از تهران خواستند که بدون هیچ پیش شرطی در نشست غیررسمی اعضای باقی‌مانده برجام، و با حضور نماینده آمریکا، شرکت کند.

XS
SM
MD
LG