لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

سفر وزیر خارجه ایرلند به تهران در چارچوب تلاش‌ها برای احیای برجام


 سایمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند
سایمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند

در ادامه تلاش‌های جهانی برای احیای برجام، وزیر خارجه ایرلند روز یکشنبه در تهران با رئیس جمهوری ایران دیدار خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۶ اسفند گزارش داد که سایمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند، قرار است فردا (یکشنبه ١٧ اسفند) به عنوان تسهیل‌کننده شورای امنیت سازمان ملل برای اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، در تهران، با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دیدار کند.

ایران تاکنون از مشارکت در نشستی که به ابتکار اتحادیه اروپا و با هدف احیای برجام، میان قدرت‌های جهان و ایالات متحده برگزار شود، خودداری کرده است.

اما منابع اروپایی این هفته گفتند پس از آن که قدرت‌های اروپایی از طرح خود برای انتقاد از تهران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای صرف‌نظر کردند، نشانه‌های مثبتی از ایران برای آغاز مذاکراتی غیررسمی دریافت کرده‌اند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که قرار است در جریان سفر آقای کاونی به تهران با همتای ایرلندی خود دیدار کند، دیروز جمعه از «طرح اقدامی سازنده» از سوی کشورش خبر داده بود.

آقای کاونی نیز در بیانیه‌ای گفته است: «ایرلند یک حامی قوی برجام است. ایرلند در نقش خود به عنوان تسهیل‌کننده، مشتاق است گفت‌وگوهای نزدیکی را با تمامی بازیگران داشته باشد و تمامی طرف‌ها را به بازگشت به اجرای کامل تعهدات در قالب قرارداد [برجام] تشویق می‌کند.»

جمهوری ایرلند در ژانویه سال جاری به عنوان یکی از ١۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شد و نقش تسهیل‌کننده برجام برای شورای امنیت به این کشور محول شده است.

هفته گذشته، وزارت خارجه ایرلند اعلام کرد سفارت خود در تهران را، که در سال ٢٠١٢ به‌عنوان بخشی از برنامه کاهش بودجه تعطیل کرده بود، بازگشایی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG