لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

صدها هزار نفر در بلاروس راهپیمایی کردند؛ پرزیدنت ترامپ: اوضاع در بلاروس را به دقت زیرنظر داریم


مردم در حال تماشای تظاهرات مخالفان دولت در مینسک در بلاروس. ۱۶ اوت ۲۰۲۰
مردم در حال تماشای تظاهرات مخالفان دولت در مینسک در بلاروس. ۱۶ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ حدود ۲۰۰ هزار نفر از معترضان در خیابان‌های مینسک، پایتخت بلاروس، دست به راهپیمایی زدند. رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه درباره وضعیت بلاروس گفت که اوضاع در این کشور وحشتناک است و آمریکا اوضاع را با دقت زیر نظر دارد.

مایک پمپئو پیشتر گفت که انتخابات در بلاروس، آزاد و عادلانه نبود.

تجمع روز دوشنبه در حالی در پایتخت بلاروس برگزار شد که تعداد مخالفان الکساندر لوکاشنکو، به مراتب بیش از جمعیت حامیان رئیس جمهوری خودکامه و دیرپای آن کشور، در خیابان‌ها بودند.

از جمعیت معترض شعارهای متعددی از جمله «زنده باد بلاروس» و درخواست «برو بیرون» خطاب به لوکاشنکو به گوش می رسید.

آنتون سووبودسکی، یکی از تظاهرکنندگان، گفت: «ما در عصر حجر نیستیم. بلاروس یک کشور قرن بیست و یکمی است و فارغ از این که رهبر پیشین مان ما را به کجا بکشاند، ما از اسلحه علیه مقام‌ها استفاده نخواهیم کرد.»

روی یکی از پلاکاردها با اشاره به مقر دادگاه جرائم بین المللی در هلند نوشته شده بود: «لاهه، او را بگیرید.»

این راهپیمایی از حوالی «پارک پیروزی» در مرکز مینسک آغاز شد و بزرگترین اعتراض در تاریخ این جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شود.

حدود ۵۰ هزار نفر از حامیان لوکاشنکو هم در مینسک جمع شدند تا بشنوند رئیس جمهوری‌شان بگوید پس از اعلام پیروزی‌اش توسط کمیسیون انتخابات با هشتاد درصد آرا، رای‌گیری دیگری در کار نخواهد بود: «نیروهای ناتو در دروازه های ما هستند. لیتوانی، لتونی، لهستان، و اوکراینی‌های خودمان به ما دستور برگزاری انتخاباتی تازه را می‌دهند. من هرگز به شما خیانت نکردم و هرگز چنین نخواهم کرد.»

کشورهای غربی لوکاشنکو را برای سرکوب آزادی بیان و حقوق بشر و تحمل اندک مخالفان «آخرین دیکتاتور اروپا» می نامند.

XS
SM
MD
LG