لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۶

رهبر اپوزیسیون بلاروس خواستار اعتراضات جدید و بازشماری آرا شد


خانم سویتلانا سیخانوسکایا رهبر اپوزیسیون بلاروس به همراه اعضای خانواده‌اش. او بعد از سرکوب اعتراضات مجبور شد به لیتوانی بگریزد.
خانم سویتلانا سیخانوسکایا رهبر اپوزیسیون بلاروس به همراه اعضای خانواده‌اش. او بعد از سرکوب اعتراضات مجبور شد به لیتوانی بگریزد.

سویتلانا سیخانوسکایا رهبر اپوزیسیون بلاروس، روز جمعه ۲۴ مرداد خواستار اعتراضات جدید و بازشماری آرا انتخابات شد.

به گزارش رویترز، الکساندر لوکاشنکو، ٰرئیس جمهوری بلاروس، که پیروز انتخابات اخیر اعلام شد، با بزرگترین چالش سیاسی در ۲۶ سال گذشته مواجه است و درخواست جدید سویتلانا سیخانوسکایا فشار بر او را افزایش می‌دهد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه در پراگ گفت: «ما شاهد انتخاباتی در بلاروس بودیم که بسیار نگران آن بودیم. انتخاباتی که به شکل آزاد و منصفانه برگزار نشد. این امر از این نظر برایمان مهم است که ما عمیقا برای مردم بلاروس اهمیت قائل هستیم. همان‌‌گونه که من در جمهوری چک هم گفتم، ما می‌خواهیم مردم بلاروس از آزادی‌ای که آن را مطالبه می‌کنند و فکر می‌کنند که تامین‌کننده منافع آن‌ها است، برخوردار شوند.»

مایک پمپئو افزود: «ما اعتراض‌ها را زیر نظر داشته‌ایم و می‌خواهیم معترضان مسالمت‌‌آمیز حفاظت شوند و آسیب نبینند؛ چرا که [آسیب دیدن آنها] به نفع هیچ‌کس نیست. ما به صحبت کردن درباره خطراتی که متوجه مردم بلاروس است،‌ ادامه می‌دهیم.»

خانم سیخانوسکایا که به لیتوانی رفته است، درخواست برای اعتراضات جدید را در پیامی ویدیوی منتشر کرد.

XS
SM
MD
LG