لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۴

ادامه اعتراضات در بلاروس برای چندمین شب پیاپی؛ معترضان خواستار انتخابات دوباره هستند


معترضان برای چندمین روز پیاپی در میدان استقلال شهر مینسک پایتخت بلاروس تجمع کردند.
معترضان برای چندمین روز پیاپی در میدان استقلال شهر مینسک پایتخت بلاروس تجمع کردند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بلاروس برای چهارمین شب پیاپی صحنه تظاهرات هزاران معترض بود. آنها مدعی‌اند که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، برای پیروز شدن در دور ششم ریاست جمهوری‌اش در انتخابات تقلب کرده است.

تظاهرکنندگان در مینسک برای جلوگیری از نزدیک شدن پلیس به معترضان زنجیر انسانی تشکیل دادند.

به گفته شاهدان عینی، پلیس ضد شورش در یک خیابان به سمت مردمی که در بالکن خانه هایشان تظاهرکنندگان را تشویق می کردند گلوله پلاستیکی شلیک کرد.

ساعاتی قبل، گروهی از زنان با دسته های گل در دستان خود زنجیر انسانی تشکیل دادند. پلیس برای متفرق کردن آن ها اقدامی انجام نداد.

تظاهرات مشابهی نیز در دیگر شهرهای بلاروس برگزار شد.

در جریان اعتراضات روزهای اخیر حدود ۶ هزار نفر دستگیر و صدها نفر مجروح شده اند. پلیس برای متفرق کردن تظاهرات شبانه از گاز اشک آور، باتون، و گلوله پلاستیکی استفاده کرده است.

یکی از بازداشت شدگان ویتال سایهانکو، گزارشگر «رادیو اروپای آزاد-رادیو آزادی»، است که پلیس او را به شدت کتک زده بود. دو گزارشگر مستقل تلویزیون بلاروس هم از جمله بازداشتی‌ها هستند.

لوکاشنکو گفته است مرعوب اعتراضات نخواهد شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواهان جلسه وزیران خارجه اتحادیه درباره بلاروس در روز جمعه شده است. بورل تهدید کرد مسئولان خشونت ها، بازداشت های بی دلیل، و جعل نتایج انتخابات هدف تحریم قرار خواهند گرفت.

کمیسیون انتخابات بلاروس روز یکشنبه لوکاشنکو را با ۸۰ درصد آرا برنده انتخابات معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG