لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

پمپئو: آمریکا و اتحادیه اروپا شرایط بلاروس را بررسی می‌کنند


آرشیو
آرشیو

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حال بررسی شرایط بلاروس هستند.

در اعتراضات به نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات اخیر بلاروس که در آن الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور اعلام پیروزی کرد، معترضان به خیابان ها آمدند و نیروهای دولتی نیز آنها را سرکوب کردند.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۵ مرداد در ورشو و آخرین مرحله از سفر اروپایی خود، گفت که واشنگتن وضعیت بلاروس را رصد می کند. او گفت هدف این است که از طریق تماس با اتحادیه اروپا به مردم بلاروس کمک شود که به آزادی و حق حاکمیت برسند.

پیشتر در روز جمعه سویتلانا سیخانوسکایا رهبر اپوزیسیون بلاروس، خواستار اعتراضات جدید و بازشماری آرا انتخابات شد.

به گزارش رویترز، الکساندر لوکاشنکو، با بزرگترین چالش سیاسی در ۲۶ سال گذشته مواجه است و درخواست جدید سویتلانا سیخانوسکایا فشار بر او را افزایش می‌دهد. خانم سیخانوسکایا در تبعیدی خودخواسته به لیتوانی رفته است.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در پراگ هم گفته بود: «ما شاهد انتخاباتی در بلاروس بودیم که بسیار نگران آن بودیم. انتخاباتی که به شکل آزاد و منصفانه برگزار نشد. این امر از این نظر برایمان مهم است که ما عمیقا برای مردم بلاروس اهمیت قائل هستیم. همان‌‌گونه که من در جمهوری چک هم گفتم، ما می‌خواهیم مردم بلاروس از آزادی‌ای که آن را مطالبه می‌کنند و فکر می‌کنند که تامین‌کننده منافع آن‌ها است، برخوردار شوند.»

XS
SM
MD
LG