لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا و وزیر خارجه دولت جدید اسرائيل در بروکسل


وزیران خارجه اسرائيل و اتریش - ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۱
وزیران خارجه اسرائيل و اتریش - ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۱

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل روز دوشنبه ۲۱ تیر از میهمانان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بود. جوزپ بورل هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که بررسی وضعیت در خاورمیانه یکی از محورهای گفتگوها است.

آقای بورل گفت: «حضور دولت جدید اسرائیل در بین ما با اهمیت است. فرصتی برای یک شروع جدید است، برای آغاز مجدد روابطمان با اسرائیل. اهمیت آن در روابط دوجانبه و وضعیت در خاورمیانه است. فکر می کنم فرصت خوبی برای آغاز روابطمان است که در گذشته کاملا خراب شده بود.»

اتحادیه اروپا که از برجام حمایت می‌کند، تاکنون میزبان شش دوره مذاکره غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن برای احیای برجام بوده است. دولت جو بایدن در آمریکا اعلام کرده است که با پیروی کامل تهران از مفاد برجام به آن باز خواهد گشت. دولت جدید اسرائیل بمانند دولت پیشین با احیای برجام مخالف است.

در دیدار ماه گذشته وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل در رم، آقای لاپید گفت کشورش نسبت به احیای توافق برجام و مذاکرات جاری در وین نگرانی خاص دارد.

هایکو ماس، وزیرخارجه آلمان، که کشورش بزرگترین اقتصاد را در اتحادیه اروپا دارد از کار بر روی توافق دوجانبه اقتصادی با اسرائیل خبر داد.

آقای ماس گفت: «اتحادیه اروپا می خواهد روابط بیشتر و عمیق تری با اسرائیل داشته باشد. ما در حال کار بر روی دستیابی به توافق قرارداد همکاری مشترک هستیم. این که یائیر لاپید به این زودی به اتحادیه اروپا آمده نشانه خوبی است. ما باید این موضوع را مورد توجه قرار دهیم و از فرصت‌ها و امکانات بالقوه ناشی از آن استفاده کنیم.»

برپایه آمار ارائه شده از سوی کمیسیون اروپا، اسرائیل در بین شرکای بازرگانی اتحادیه اروپا در رده بیست و چهارم است. تبادلات بازرگانی بین اتحادیه اروپا و اسرائیل در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۱ میلیارد دلار بوده که سهم صادرات اسرائیل به این بلوک ۱۱.۵ میلیارد یورو بوده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG