لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

وزیر خارجه عمان‌: ما سومین کشوری که در حوزه خلیج فارس با اسرائیل روابط برقرار می‌کند نخواهیم بود


سید بدر بن حمد البوسعیدی - آرشیو
سید بدر بن حمد البوسعیدی - آرشیو

وزیر امور خارجه عمان در گفتگو با روزنامه شرق الاوسط گفت کشورش سومین دولت در حوزه خلیج فارس نخواهد بود که با اسرائیل روابط عادی برقرار می‌کند. وی همچنین هدایت مذاکرات منطقه‌ای با تهران به منظور پایان دادن به جنگ یمن را انکار کرد.

سید بدر بن حمد البوسعیدی شنبه به روزنامه الشرق الاوسط گفت، کشورش از امارات متحده عربی و بحرین که در حمایت از توافق ابراهیم روابط خود را با اسرائیل عادی کردند، پیروی نخواهد کرد، زیرا از «حقوق مشروع فلسطینی‌ها» برای دستیابی به یک صلح پایدار بر اساس راه حل دو ‌کشور مستقل اسرائيل و فلسطین حمایت می‌کند. وی افزود همزمان عمان به تصمیمات حاکمیت کشورها احترام می‌گذارد و انتظار دارد سایر کشورها نیز به تصمیم‌های عمان احترام بگذارند.

اظهارات وزیر خارجه عمان در پاسخ به پرسشی در مورد گفتگوی اخیر وی با همتای اسرائیلی‌اش بیان شد، که به گزارش رسانه دولتی عمان، او طی آن اظهار امیدواری کرده بود اسرائیل گامی در جهت ایجاد دو ‌کشور مستقل بردارد.

عمان یکی از کشورهایی بود که انتظار می‌رفت روابط دیپلماتیک با اسرائیل برقرار کند. این کشور سال گذشته پس از اعلام توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل در چارچوب «توافق ابراهیم» که با میانجیگری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا حاصل شد، از آن پیمان استقبال کرد.

بدر البوسعیدی همچنین گفت هدف عمان پایان دادن به درگیری یمن بر اساس راه حلی است که نگرانی‌های طرفین در آن منظور و به ثبات و بقای یمن و مردم آن منجر شود.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG