لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

ابراز «نگرانی عمیق» اتحادیه اروپا از تعلیق اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران


جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای به نمایندگی از کشورهای عضو اتحادیه، از تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

جوزب بورل در این بیانیه که روز پنجشنبه ۷ اسفند منتشر شد، تاکید کرده است اتحادیه اروپا «مصمم به ادامه همکاری با جامعه بین‌المللی برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و تضمین اجرای کامل آن» است.

وی افزود، اگر تهران تصمیم خود را برای توقف بازرسی‌های فراپادمانی تغییر ندهد، توان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران به شدت محدود خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این بیانیه، بر حمایت کشورهای عضو اتحادیه از تلاش‌های دیپلماتیک جاری و تماس‌های نماینده عالی آن به عنوان هماهنگ‌کننده برجام، تاکید کرد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۶ اسفند نیز گفته بود که صبر ایالات متحده در مورد بازگشت جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نامحدود نیست.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG