لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پیشنهاد تاکتیکی ما به ایران، عمل در مقابل‌ عمل است


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز پنجشنبه ۷ اسفند.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز پنجشنبه ۷ اسفند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید با اینکه چالش هسته‌ای ایران برای آمریکا جنبه فوری دارد اما پیشنهاد تاکتیکی ایالات متحده به تهران عمل در مقابل‌ عمل است.

ند پرایس در کنفرانس خبری عصر پنجشنبه ۷ اسفند در پاسخ به سوالی گفت: « بگذارید شفاف بگویم. تهران تحت فشار قابل ملاحظه تحریم آمریکا و فراتر از آن قرار دارد. من دیروز گفتم که برای ما چالش هسته‌ای ایران فوری است. من درباره پیوستن فوری آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک صحبت نمی کنم بلکه این کار برای ما مثل یک تاکتیک است تا به هدف استراتژیک دست یابیم. این هدف این است که مطمئن شویم ایران هرگز نتواند تحت هیچ شرایطی به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

آقای پرایس افزود: پرزیدنت بایدن چه در مقام رئيس جمهوری و چه پیشتر به عنوان کاندیدا این موضوع را به صراحت گفته بود. او تاکید کرد که راه موثر در این زمینه، دیپلماسی است. به همین دلیل است که ما راه تاکتیکی را روی میز قرار دادیم که «پیروی در برابر پیروی» است، یعنی اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود در قالب برجام عمل کند، آمریکا نیز آماده خواهد بود که اقدامی مشابه انجام بدهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توضیح این تاکتیک گفت: اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود در قالب برجام عمل کند، آمریکا نیز آماده خواهد بود که اقدامی مشابه انجام بدهد.

آقای پرایس گفت که در صورت رسیدن به توافق، سپس دو طرف می‌توانند به دنبال تقویت و طولانی کردن آن توافق باشند و درباره مسائلی مثل رفتارهای مخرب ایران بحث کرد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۶ اسفند نیز گفته بود که صبر ایالات متحده در مورد بازگشت جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نامحدود نیست.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG