لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

ند پرایس: چین در تلاش برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران همکاری داشته است


ند پرایس -آرشیو
ند پرایس -آرشیو

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه ایالات متحده مشغول بررسی گزینه‌های مختلف با متحدان اروپایی آمریکا است تا توافق هسته‌ای با ایران را احیا کند؛ ضمن این که آمریکا در روزهای اخیر درباره ایران با چین گفت‌وگو کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در جلساتی که هفته گذشته در پایتخت بلژیک داشت، گزینه های مختلفی را با متحدان واشینگتن بررسی کرده و گزینه‌های احیای برجام «از طریق یک سری گام‌های اولیه و دوجانبه» قرار است دنبال شود.

ند پرایس افزود که آمریکا همچنان به یک بازگشت مشترک به برجام متعهد است و مذاکرات در مورد بهترین راه دستیابی به انطباق با توافق در جریان بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت تحریم های آمریکا علیه ایران همچنان پا برجاست مگر آن که به عنوان بخشی از یک روند دیپلماتیک، برداشته شود و ایالات متحده به هرگونه تلاش برای فرار از تحریم ها، رسیدگی می کند.

او افزود واشنگتن در مورد هرگونه مذاکرات دو جانبه خاص، نظر نمی دهد و «رقابت» با چین، روابط آمریکا با پکن را توصیف می کند.

ند پرایس گفت آمریکا درباره ایران در روزهای اخیر با چین گفت‌وگو کرده است و چین در محدود کردن برنامه هسته ای ایران، همکاری داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چین یکی از اعضای اصلی گروه پنج به علاوه یک است و پکن نمی خواهد که ایران یک سلاح هسته ای تولید کند تا منطقه ای که چین به آن اتکا دارد، به شدت بی ثبات شود.

ند پرایس در پاسخ به این سوال که آیا سند همکاری ایران و چین رویکرد آمریکا به پرونده هسته ای ایران را تغییر می دهد جواب منفی داد و گفت واشنگتن و پکن در این زمینه همسو هستند.

خبرگزاری بلومبرگ نیز می نویسد که آمریکا سعی داشته است که از اروپا به عنوان یک واسطه به منظور گفتگو با ایران استفاده کند چرا که تهران از پیوستن به مذاکرات مستقیم با دولت بایدن، سر باز زد.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اخیرا اعلام کرده بود که تهران برای احیای برجام «عجله ای» ندارد. او همچنین گفت ایران حاضر است به توافق اصلی برگردد در صورتی که آمریکا تحریم ها را به طور ملموس بردارد و تهران این امر را «راستی آزمایی» کند.

به نوشته بلومبرگ، اواخر روز چهارشنبه، جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در سیاست «فشار حداکثری» دونالد ترامپ، تغییری ایجاد نکرده است. او بار دیگر گفت که اگر آمریکا به برجام بازگردد، ایران هم فورا فعالیت های هسته ای خود را کاهش می دهد.

به گزارش بلومبرگ و به نقل از نشریه پولیتیکو، مقامات دولت بایدن ممکن است همین هفته، برای تسریع در شروع مذاکرات، پیشنهاد تازه ای را مطرح کنند. این پیشنهاد از ایران می خواهد برخی از اقدامات هسته ای تحریک آمیز نظیر کار با سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی ۲۰درصدی اورانیم خود را در ازای برداشتن برخی از تحریم های اقتصادی آمریکا، متوقف کند.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG