لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

«ایرادهای بسیار جدی» کانادا به تحقیق ایران درباره هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران


جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا
جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا

یک روز بعد از انتشار گزارش یک نهاد مستقل کانادایی، مقام‌های این کشور می‌گویند تحقیقات جمهوری اسلامی درباره هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران، «ایرادهای بسیار جدی» دارد و آنها خواستار تحقیقات بیطرفانه و جدیدی هستند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا با اشاره به اینکه ۱۳۸ نفر از ۱۷۶ قربانی هواپیمای اوکراینی با کانادا در ارتباط بوده اند، گفت که دولت این کشور به همکاری با متحدانش در جهان برای انجام تحقیقات جامع و معتبر درباره این سرنگنی هواپیما ادامه خواهد داد.

گزارش مستقلی که از سوی کانادا منتشر شده می‌گوید، ایران تحقیقات در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری را درست دنبال نمی‌کند و بسیاری از پرسش‌ها بدون پاسخ باقی مانده است.

خبرگزاری رویترز شامگاه سه‌شنبه ۲۵ آذر و در گزارشی اعلام کرد این تحقیق که در ۷۹ صفحه تنظیم شده، می‌گوید ایران تحقیقات را به شکلی که واقعا مستقل، شفاف و بدون بی‌طرفی باشد انجام نداده و پاسخ به پرسش‌های اساسی دیده نمی‌شود.

این گزارش می‌گوید یک ماه پیش سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی و اوکراین به طور جداگانه از نحوه تحقیقات ایران شکایت کردند.

خانواده ایرانیان قربانی این سرنگونی هواپیما به تازگی نارضایتی خود را از روند برخورد ایران با این پرونده ابراز کرده اند.

جمهوری اسلامی سرنگونی این هواپیمای اوکراینی را به «خطای انسانی» نسبت داده اما روز چهارشنبه، فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا گفت که باور ندارد سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران ناشی از خطای انسانی بوده باشد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد. مقامات ایران تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی زمانی صورت گرفت که سپاه پاسداران به بهانه تلافی کشتن قاسم سلیمانی موشک‌هایی به بخش‌های خالی از سکنه یک پایگاه آمریکا در عراق شلیک کرد.

XS
SM
MD
LG