لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

اوکراین می گوید تلاش دارد ایران حداکثر مبلغ غرامت را برای ساقط کردن هواپیمای مسافربری بپردازد


آٰرشیو
آٰرشیو

به گزارش رویترز، وزیر خارجه اوکراین روز پنجشنبه ۹ مرداد گفت کشورش همه تلاش خود را می کند تا اینکه پرداخت غرامت در مورد پرواز اوکراینی به حداکثر برسد. او گفت با این حال مذاکرات با ایران که روز پنجشنبه آغاز شد، آسان نخواهد بود.

یک هیات ایرانی برای مذاکرات درباره هواپیمای اوکراینی، به اوکراین سفر کرده است.

وزیر خارجه اوکراین در بیانیه ای که پس از دیدار هیات ایرانی و اوکراینی در روز پنجشنبه صادر کرد،‌ نوشته است که جدا از اینکه چقدر زمان و هزینه لازم باشد، ما به عدالت خواهیم رسید.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کانادا بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می‌گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، ایالات متحده اعلام کرد این هواپیما بر اثر شلیک موشک سقوط کرده است. کمی بعد آمریکا «اطلاعات مهمی» از سقوط هواپیما در ایران را به اوکراین داد. سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است.

پیشتر در اوایل مرداد ماه، اداره تحقیقات و بررسی امنیت هوایی غیرنظامی در فرانسه اعلام کرد کار خواندن و تحلیل اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی به پایان رسیده است.

XS
SM
MD
LG