لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

وزیر خارجه اوکراین می‌گوید که پرسش‌های زیادی درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری بی‌پاسخ مانده است


FILE PHOTO: Security officers and Red Crescent workers are seen at the site where the Ukraine International Airlines plane crashed after take-off from Iran's Imam Khomeini airport, on the outskirts of Tehran
FILE PHOTO: Security officers and Red Crescent workers are seen at the site where the Ukraine International Airlines plane crashed after take-off from Iran's Imam Khomeini airport, on the outskirts of Tehran

وزیر خارجه اوکراین با به چالش کشیدن گزارش سازمان هواپیمایی ایران درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در آسمان ایران گفت که بسیاری از پرسش‌ها بی‌پاسخ مانده‌ است.

به گزارش رویترز، دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، در یک نشست خبری آنلاین گفت: «می خواهم با صراحت تاکید کنم که برخلاف آن چه که ایران ادعا کرده هنوز برای گفتن این که هواپیما به دلیل خطای انسانی سرنگون شده بسیار زود است. ما پرسش‌های فراوانی داریم و در مورد آن چه که اتفاق افتاده به پاسخ‌های فراوان بی‌طرفانه و معتبر نیاز داریم.»

رویترز با اشاره به گزارش سازمان هواپیمایی ایران نوشت که در این گزارش گفته شده که این هواپیما به دلیل «خطای انسانی» و «خارج شدن قفل راداری سامانه» همچنین عدم ارتباط بین اپراتور پدافند هوایی با فرماندهی به طور تصادفی سقوط کرده و براثر آن ۱۷۶ نفر کشته شده‌اند.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی کی‌یف، پایخت اوکراین، بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

رویترز نوشت که تهران اعلام کرده جعبه های سیاه این هواپیما را به فرانسه ارسال می کند تا متخصصان آمریکایی، فرانسوی، انگلیسی، و اوکراینی در رمزگشایی آن مشارکت داشته باشند.

همچنین وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد که اواخر ماه جاری میلادی یک هیئت ایرانی قرار است وارد کی‌یف شوند تا درباره غرامت گفت‌وگو کنند. این در حالی است که رئیس جمهوری اوکراین در ماه فوریه گفته بود رقم پیشنهادی ایران برای غرامت قابل پذیرش نیست.

پیش از این مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پیامی به مناسبت گذشت ۱۰۰ روز از سرنگونی هواپیمای مسافربری در ایران توسط سپاه پاسداران، خواسته بود که رژیم ایران جعبه سیاه این هواپیما را تحویل دهد.

XS
SM
MD
LG