لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

اوکراین خواستار مجازات «حبس ابد» برای عاملان سقوط هواپیمای اوکراینی شد؛ این تراژدی یک «جنایت بزرگ» بود


عکس هوایی از محل سقوط هواپیمای اوکراینی که توسط موشک‌های سپاه سرنگون شد.
عکس هوایی از محل سقوط هواپیمای اوکراینی که توسط موشک‌های سپاه سرنگون شد.

اوکراین می‌گوید ایران با خودداری از همرسانی اطلاعات مربوط به پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی در حومه تهران، روند رسیدگی به این پرونده را طولانی کرده و به درخواست‌ها برای همکاری پاسخ نمی‌دهد.

رویترز روز جمعه ۲۳ آبان گزارش داد، گیوندوز ممدوف، معاون دادستان عمومی اوکراین، در اظهاراتی که به صورت کتبی در اختیار رویترز قرار داده، گفته است که ایران همچنین درخواست کیف را مبنی صدور حکم حبس ابد برای کسانی که مسئول شلیک موشک به هواپیما بوده‌اند، رد کرده است.

این نوشته پیش از سومین دور مذاکرات دو کشور بر سر مسئله سقوط آن هواپیما، که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود، در اختیار رویترز قرار گرفته است.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کانادا بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقامات ایران تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

با این حال، نه تنها مسببان سرنگونی این هواپیما هنوز محاکمه نشده‌اند، بلکه چندین فعال مدنی که به اقدام سپاه معترض بودند نیز توسط دستگاه قضایی ایران به زندان محکوم شده‌اند.

رویترز می‌نویسد که مقامات ایرانی در گذشته مسائل فنی و تاثیرات شیوع ویروس کرونا را عامل تاخیر در تحقیقات سقوط هواپیمای اوکراینی عنوان کرده‌اند.

معاون دادستانی اوکراین گفته است که ارزیابی اولیه حقوقی نشان می‌دهد که این تراژدی یک «جنایت بزرگ» است که ۱۷۶ غیرنظامی با تجهیزات نظامی کشته شدند. او گفته است که مجازات حبس ابد باید اعمال شود و به خانواده قربانیان غرامت پرداخته شود.

معاون دادستانی اوکراین بدون جزئیات بیشتر گفت اگر به تقاضاهای اوکراین پاسخ داده نشود آن کشور ممکن است یک «مسیر موازی» را طی کند.

XS
SM
MD
LG