لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

دادگاهی در بلاروس دو نوجوان را به دلیل شعار نویسی علیه لوکاشنکو به زندان محکوم کرد


بازداشت یکی از معترضان بلاروسی در جریان تظاهرات نوامبر ۲۰۲۰
بازداشت یکی از معترضان بلاروسی در جریان تظاهرات نوامبر ۲۰۲۰

دادگاهی در مینسک‌، پایتخت بلاروس، دو نوجوان را به دلیل نوشتن شعار روی دیوار علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور، به زندان محکوم کرد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در روز جمعه ۳ بهمن، دادگاه، تسیخان کلیوکاچ را به ۱۸ ماه حبس و سوفیا مالاشویچ را به ۲ سال زندان محکوم کرد. این دو نوجوان ۱۸ ساله در یک شهر در غرب بلاروس دانشجو هستند.

از جمله اتهامات وارد شده به آنها، توهین عمومی به رئیس جمهوری کشور و اخلال در نظم عمومی بوده است.

معترضان بلاروسی خواهان برکناری الکساندر لوکاشنو هستند که از سال ۱۹۹۴ رهبری بلاروس را برعهده داشته است.

در پی انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت گذشته، معترضان به نتیجه انتخابات که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، خود را پیروز آن اعلام کرد، به خیابان‌ها آمدند. اما حرکت اعتراضی مردم با سرکوب گسترده و خشونت نیروهای امنیتی دولت لوکاشنکو رو‌به‌رو شد.

دولت ایالات متحده روز جمعه ۱۱ مهر اعلام کرد که هشت مقام دولتی، امنیتی، و انتخاباتی بلاروس را به اتهام دستکاری در نتایج انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت تحریم کرده بود.

اتحادیه اروپا نیز مهرماه در نشریه رسمی خود اعلام کرد که چهل مقام بلاروس، از جمله وزیر کشور و رئیس کمیسیون انتخابات آن کشور، را تحریم کرده است.

رهبران مخالف لوکاشنکو برای امنیت خود مجبور به فرار از کشور شده‌اند. ماه گذشته، جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه سال ۲۰۲۰ پارلمان اروپا، به مخالفان دموکراسی خواه دولت بلاروس تعلق گرفت.

XS
SM
MD
LG