لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

پلیس در بلاروس بیش از پانصد تن از معترضان را دستگیر کرد


پلیس روز یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در پایتخت بلاروس صدها معترض را دستگیر کرد (عکس از آسوشیتدپرس)
پلیس روز یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در پایتخت بلاروس صدها معترض را دستگیر کرد (عکس از آسوشیتدپرس)

فعالان حقوق بشر می‌گویند که نیروهای پلیس در پایتخت بلاروس روز یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ با تظاهرکنندگانی که در نودمین روز اعتراضات متوالی خواستار استعفای الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری اقتدارگرای آن کشور، شده بودند درگیر شد و صدها نفر دستگیر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که هزاران تن از تظاهرکنندگان سعی می‌کردند از چند جهت به مرکز مینسک وارد شوند، پلیس با محاصره آن منطقه با استفاده از وسایل نقلیه زرهی و نیروهای ضد شورش، از تجمع معترضان در یک محل جلوگیری کرد.

به گفته انجمن روزنامه نگاران بلاروس در این میان دست کم ۵۰۰ روزنامه‌نگار بازداشت شدند.

سازمان حقوق بشر ویاسنا نیز می‌گوید که در مجموع ۵۴۸ نفر، از جمله اُلگا خیژینکووا، مدل معروف و دختر شایسته سابق بلاروس، دستگیر شده‌اند.

در پی انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت گذشته، معترضان به نتیجه انتخابات که الکساندر لوکاشنکو خود را پیروز آن اعلام کرد، به خیابان‌ها آمدند. اما حرکت اعتراضی مردم با سرکوب گسترده و خشونت نیروهای امنیتی دولت لوکاشنکو رو‌به‌رو شد.

اعتراضات علیه نتیجه انتخابات در بلاروس که همچنان جریان دارد، با سرکوب خشونت بار معترضان مواجه شده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر گفته است که انتخابات در بلاروس، آزاد و عادلانه نبود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اواخر مرداد درباره وضعیت بلاروس گفت اوضاع در آن کشور وحشتناک است و آمریکا اوضاع را با دقت زیر نظر دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفت انتخابات بلاروس آزاد و عادلانه نبود.

XS
SM
MD
LG