لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

ایالات متحده شماری از ناقضان حقوق بشر و دموکراسی در بلاروس را تحریم کرد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد آمریکا تحریم‌ها و محدودیت در صدور روادید برای آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی که دموکراسی را در بلاروس زیرپا می‌گذارند، اعمال می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه سوم دی‌ماه منتشر شد، گفت: وزارت خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده تحریم‌هایی علیه ۴۰ مقام و نهاد در بلاروس که مرتکب تقلب انتخاباتی و نقض حقوق بشر شده‌اند، اعمال می‌کند.

مایک پمپئو افزود: این مقامات بلاروس با محدودیت صدور روادید روبرو شده و وزارت خزانه‌داری هم تحریم‌هایی بیشتر اعمال کرده و این نهادها و افراد را به فهرست دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، اوفک اضافه کرده است.

در پی انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت گذشته، معترضان به نتیجه انتخابات که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، خود را پیروز آن اعلام کرد، به خیابان‌ها آمدند. اما حرکت اعتراضی مردم با سرکوب گسترده و خشونت نیروهای امنیتی دولت لوکاشنکو رو‌به‌رو شد.

دولت ایالات متحده روز جمعه ۱۱ مهر اعلام کرد که هشت مقام دولتی، امنیتی، و انتخاباتی بلاروس را به اتهام دستکاری در نتایج انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت تحریم کرده بود.

اتحادیه اروپا نیز مهرماه در نشریه رسمی خود اعلام کرد که چهل مقام بلاروس، از جمله وزیر کشور و رئیس کمیسیون انتخابات آن کشور، را تحریم کرده است.

رهبران مخالف لوکاشنکو برای امنیت خود مجبور به فرار از کشور شده‌اند. ماه گذشته، جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه سال ۲۰۲۰ پارلمان اروپا، به مخالفان دموکراسی خواه دولت بلاروس تعلق گرفت.

XS
SM
MD
LG