لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

توقف پروازها در فرودگاه کابل؛ هزاران شهروند افغانستان روانه مرزهای ایران و پاکستان شده‌اند


ورود یک خانواده افغانستانی به پاکستان. چهارشنبه ۱۰ شهریور
ورود یک خانواده افغانستانی به پاکستان. چهارشنبه ۱۰ شهریور

به دنبال خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان تردد هواپیماها در فرودگاه بین المللی کابل به طور کامل متوقف شده است و هزاران شهروند افغان برای خروج از آن کشور پشت مرزهای ایران و پاکستان تجمع کرده‌اند. در همین حال، ازبکستان گذرگاه‌های زمینی خود با افغانستان را بسته است.

مقام‌های پاکستان و شاهدان عینی می‌گویند هزاران نفر از شهروندان افغان برای خروج از کشور در گذرگاه «تورخم» در مرز افغانستان و پاکستان، و در گذرگاه «اسلام قلعه» در مرز ایران تجمع کرده‌اند.

رویترز به نقل از یکی از پناهجویان افغان که در میان گروهی هشت نفره از مرز عبور کرده و وارد ایران شده است نوشت: «احساس می کنم بعضی از افغانستانی‌ها وقتی وارد ایران شدند و خود را بین نیروهای امنیتی ایران دیدند، در مقایسه با گذشته، به نوعی خیالشان راحت شد.»

ازبکستان اگرچه گذرگاه‌های زمینی خود را با افغانستان را بسته است، اما دولت این کشور اعلام کرد به محض از سر گرفته شدن پروازها، به افغانستانی‌ها برای انتقال هوایی به آلمان کمک می کند.

به گزارش رویترز، در کابل بانک‌ها با کمبود نقدینگی روبرو هستند و قیمت‌ها افزایش یافته است، اما ساکنان پایتخت می‌گویند وضعیت امنیتی تقریبا بهتر از گذشته است.

با این حال یک زن می‌گوید شاهد بوده که پیکارجویان طالبان با باتوم به زنانی که مقابل یک بانک در کابل ایستاده بودند ضربه زدند.

این گزارش می افزاید تمرکز پیکارجویان اسلامگرای طالبان بر باز نگه داشتن بانک‌ها، بیمارستان‌ها، و ادارات دولتی به دنبال خروج نهایی نیروهای نظامی آمریکا در روز دوشنبه است.

XS
SM
MD
LG