لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

خطیب‌زاده: به‌زودی تصمیم گرفته می‌شود که مذاکرات وین به دست وزارت خارجه باشد یا نهادی دیگر


آرشیو
آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، سعید خطیب‌زاده، می‌گوید این که مذاکرات وین از این به بعد «به دست وزارت خارجه یا نهاد دیگری باشد، تصمیمی است که به‌زودی گرفته خواهد شد» و «به صورت اجماع حاکمیتی جلو خواهد رفت.»

به گزارش خبرگزاری مهر، خطیب‌زاده، روز شنبه گفت در صورتی که آمریکا به تعهداتش بر اساس «برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به شکل راستی‌آزمایی شده» بازگردد، «ایران هم اقدامات کاهشی خود را متوقف می‌کند.» تهران پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران میز مذاکرات وین را ترک کرد و دیگر به آن بازنگشته است.

خطیب‌زاده درباره میانجیگری احتمالی بغداد بین تهران و واشنگتن گفت که مذاکرات برجام میانجی نیاز ندارد و جمهوری اسلامی ایران نه در وین و نه جایی دیگر با ایالات متحده گفت‌وگوهای مستقیم ندارد. ایران و آمریکا به درخواست تهران به طور «غیرمستقیم» در مذاکرات وین گفت‌وگو کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری خود به سوالی در خصوص اینکه چرا ابراهیم رئیسی در اجلاس اخیر بغداد شرکت نکرد، پاسخ صریحی نداد. وی همچنین ایستادن حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در کنار سران کشورها در لحظه گرفتن عکس از شرکت کنندگان در اجلاس بغداد را که باعث انتقادات از نقض پروتکل‌ها توسط وزیر خارجه ایران شد، موارد «حاشیه» خواند.

خطیب‌زاده همچنین روز دوشنبه ۸ شهریور در جواب به پرسشی درباره دیدار احتمالی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای عربستانی خود در بغداد گفت که گفت‌وگوی جدیدی نداشتیم. «تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و عربستان برگزار شده و اگر لازم باشد دورهای بعدی نیز برگزار می‌شود.»

XS
SM
MD
LG