لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

رئیس جمهوری آمریکا: اگر دیپلماسی مانع ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران نشود «ابزارهای دیگری» داریم


دیدار رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل، روز جمعه در کاخ سفید
دیدار رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل، روز جمعه در کاخ سفید

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در جریان دیدار با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در کاخ سفید گفت اگر با دیپلماسی نتوان مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شد، «ابزارهای دیگری در اختیار داریم.»

در این دیدار که جمعه پنجم شهریور انجام شد، رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که رابطه آمریکا و اسرائیل در قوی‌ترین وضعیت خود قرار دارد.

آقای بایدن افزود: «ما در مورد تعهدمان برای امنیت اسرائیل و تهدید ایران گفت‌وگو خواهیم کرد. ما دیپلماسی را در اولویت اول قرار می‌دهیم. ولی اگر دیپلماسی جوابگو نباشد، گزینه‌های دیگر را در نظر خواهیم گرفت.»

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، نیز گفت: «موافقیم که اگر دیپلماسی جوابگو نباشد،‌ ابزارهای دیگر در دست است.»

نخست وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد که فعالیت سانتریفیوژها در ایران باید متوقف شود.

آقای بنت همچنین تاکید کرد: «اسرائیل همواره در کنار ایالات متحده ایستاده است. ما به حمایت شما اطمینان داریم. اسرائیل می‌داند که ما هرگز در سراسر جهان هم‌پیمانی بهتر و مورداعتمادتر از آمریکا پیدا نخواهیم کرد.»

وی گفت: «مهم‌ترین موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنیم، مسابقه ایران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای است. در جریان دیدارمان در مورد آن حرف زدیم. من از مواضع صریح اتخاذ شده مبنی بر این که ایران هیچ‌گاه توانایی دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد داشت، خوشحال شدم. و شما تاکید کردید که دیپلماسی را دنبال می‌کنید و در صورتی که جواب نداد، دیگر اقدامات را در نظر می‌گیرید.»

آقای بنت افزود: «ما یک راهبرد جامع طراحی کرده‌ایم ... که دو هدف دارد. اولی جلوگیری از تجاوزگری‌ منطقه‌ای ایران و شروع به بازگرداندن آن‌ها به چارچوب محدود و مشخص است. دوم، دور نگه داشتن دائمی ایران از هرگونه نقطه گریز برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل پیش از حضور در مقابل خبرنگاران، برای ۴۵ دقیقه با هم جلسه داشتند.

جو بایدن از زمان شروع دولت خود اعلام کرده خواهان بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای ایران، موسوم به برجام است.

تاکنون شش دور مذاکره غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین انجام شده ولی نتیجه‌ای از آن حاصل نشده است. تمامی این گفت‌وگوها در جریان دولت قبلی در ایران بود و دولت فعلی به ریاست ابراهیم رئیسی، در مورد احتمال برگزاری دور هفتم، برنامه‌ای اعلام نکرده است.

XS
SM
MD
LG