لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۵

کانادا خواستار توضیح ایران درباره خودداری از تحویل جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی شد


آرشیو
آرشیو

وزیر ترابری کانادا می‌گوید کشورش از ایران می‌خواهد بگوید که چرا هنوز جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل نداده است.

به نوشته خبرگزاری «کِنِدیَن پرس»، مارک گارنو صبح چهارشنبه ۲۱ خرداد طی سخنانی که از طریق ارتباط ویدئویی در شورای سازمان هوانوردی سازمان ملل متحد ایراد کرد، گفت که به رغم گذشت ۹۲ روز از زمانی که ایران موافقت کرد داده‌های پرواز و مکالمات ضبط شده کابین خلبان را تحویل دهد، آن کشور هنوز به این امر جامع عمل نپوشانده است.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در ۱۸ دی ۱۳۹۸ با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی کی‌یف پایتخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی‌تبار بودند، کشته شدند. این فاجعه ساعاتی پس حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد در عراق، که میزبان نیروهای آمریکایی است، روی داد.

مقامات ایران ابتدا هدف قرار دادن این هواپیما را انکار می کردند؛ اما بعدا با گزارش های مربوط به نهادهای اطلاعاتی غربی، اعلام کردند که آن هواپیما را به اشتباه با موشک زدند. بسیاری از مسافران آن هواپیما تابعیت کانادایی داشتند.

XS
SM
MD
LG