لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

هفت ماه بعد از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه؛ رویترز: ایران می‌گوید جعبه‌های سیاه هواپیما را به فرانسه ارسال می کند


پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود اما بر اثر حمله موشکی سپاه ساقط شد
پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود اما بر اثر حمله موشکی سپاه ساقط شد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ایران به آژانس هوانوردی سازمان ملل اعلام کرده با توافق کشورهای درگیر در ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی، جعبه‌های سیاه این هواپیما به پاریس فرستاده می شود.

به گزارش رویترز، کانادا پیشتر به ایران فشار آورده بود تا جعبه‌های سیاه را برای بررسی به فرانسه ارسال کند. اما تا به امروز ایران از ارسال جعبه‌های سیاه این هواپیمای بین المللی اوکراینی امتناع ورزیده است.

بنابر این گزارش روز چهارشنبه ۲۱ خردادماه رویترز، نماینده ای از ایران در یک جلسه ویدئویی به شورای حکام آژانس هوانوردی سازمان ملل اعلام کرد که تهران جعبه‌های سیاه آسیب دیده را به سازمان تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (بی‌ یی‌ ای) ارسال می کند.

همچنین یک منبع آگاه نیز به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت که ایران با توافق کشورهای درگیر در ماجرای هواپیمای ساقط شده، به زودی جعبه‌های سیاه را برای تحقیقات به پاریس می فرستد.

رویترز هنوز موفق نشده تایید این خبر را از مقامات رسمی جمهوری اسلامی بگیرد.

مارک گارنو، سخنگوی وزارت حمل و نقل کانادا نیز با اشاره به این که ایران در ماه مارس تعهد داده بود، افزود: «ما خواهان اقدامی عملی از طرف آنها هستیم، اقدامی که به نتیجه برسد.»

ایران در ماه مارس تعهدی داده بود. آنها نسبت به انتقال جعبه های سیاه روی باز نشان دادند اما ما خواهان اقدامی ملموس از طرف آنها هستیم، اقدامی که به نتیجه برسد.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پیامی به مناسبت گذشت ۱۰۰ روز از سرنگونی هواپیمای مسافربری در ایران توسط سپاه پاسداران، خواسته بود که رژیم ایران جعبه سیاه این هواپیما را تحویل دهد.

پیشتر نیز جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، گفته بود که ایران کارشناسان و تکنولوژی لازم برای دریافت و تحلیل اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را در اختیار ندارد و باید این جعبه‌ها را به فرانسه ارسال کند.

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، از ادامه فشار اوکراین بر جمهوری اسلامی برای تحویل دادن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران و شناسایی کسی که فرمان شلیک موشک به این هواپیما را داد، خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG