لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

گزارشگران بدون مرز: مرگ قاضی منصوری قربانیانش را از محاکمه او محروم کرد


غلامرضا منصوری
غلامرضا منصوری

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای از عدم بازداشت فوری غلامرضا منصوری، قاضی فراری دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، توسط مسئولان آلمان و رومانی ابراز تاسف کرد.

این نهاد مدافع حقوق خبرنگاران روز جمعه گفت، وی علاوه بر آن که به اتهام فساد تحت تعقیب بود، مسئول آزار و بازداشت و شکنجه دست‌کم ۲۰ خبرنگار در سال ۲۰۱۳ در ایران بود.

گزارشگران بدون مرز – که هفته گذشته و پیش از مرگ قاضی منصوری در بخارست رسما شکایتی را علیه او به دادستانی رومانی ارائه کرده بود – می‌گوید او اگر بازداشت می‌شد الان زنده بود.

این نهاد بین المللی مستقر در پاریس پیشتر وقتی از حضور علامرضا منصوری در آلمان آگاه شده بود، با ارسال شکایتی مشابه خواستار بازداشت فوری او توسط پلیس آلمان شده بود.

به گفته گزارشگران بدون مرز، «این مرگ ناگهانی، قربانیان (او) را از برگزاری محاکمه (قاضی منصوری) محروم می‌کند.»

روز جمعه خبر پیدا شدن جسد این مقام قضایی فراری جمهوری اسلامی در بیرون هتل محل اقامت او در بخارست پایتخت رومانی منتشر شد. هنوز جزئیات مربوط به نحوه مرگ او مشخص نیست.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران و وضعیت نابسامان معیشتی و رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG