لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران هم خواستار تعقیب «غلامرضا منصوری» قاضی فراری جمهوری اسلامی شد


غلامرضا منصوری، قاضی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و متهم به فساد، رشوه‌خواری، و سرکوب روزنامه‌نگاران
غلامرضا منصوری، قاضی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و متهم به فساد، رشوه‌خواری، و سرکوب روزنامه‌نگاران

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار پیگرد قضایی علیه غلامرضا منصوری، قاضی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که به تازگی در دادگاه رسیدگی به اتهامات معاون اجرایی سابق قوه قضائیه، به عنوان متهم فراری از او یاد شده است،‌ در رومانی شد.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران روز دوشنبه ۲۶ خرداد در همبستگی با روزنامه‌نگاران ایرانی از مقام‌های رومانی خواست که علیه قاضی منصوری، به خاطر اقداماتش در تهدید آزادی و حقوق روزنامه‌نگاران، پیگرد قضایی در کشور رومانی و بدون استرداد وی به ایران صورت گیرد.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، با اشاره به این که جنایت‌‌ها علیه روزنامه‌نگاران نمی‌تواند بدون مجازات بماند، گفت: «ما به همراه چند انجمن و گروه روزنامه‌نگار، از دولت و دادستان رومانی می‌خواهیم که قاضی منصوری را به ایران استرداد نکند و به درخواست روزنامه‌نگاران قربانی پاسخ داده و وی را به دلیل نقض حقوق بشر تحت پیگرد قانونی قرار دهند.»

آنتونی بلانگر با تاکید بر این که «اکنون زمان عدالت است» می‌گوید، بسیاری از روزنامه‌نگاران، این قاضی را به نقض حقوق‌بشر و اقدام‌علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران محکوم کرده‌اند.

پیش از این نیز کریستوف دولوار، دبیرکل خبرنگاران بدون مرز، روز شنبه ۲۴ خرداد در توئیتی با اشاره به شناسایی غلامرضا منصوری در بخارست نوشت، اگر رومانی از خروج این «شکنجه‌گر» ممانعت کند، افتخاری برای آن کشور خواهد بود و اعلام کرد این نهاد بین المللی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران امروز رسما علیه این قاضی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به دادستانی رومانی شکایت کرده است.

به گزارش صدای آمریکا تنها ساعاتی پس از اعلام نام غلامرضا منصوری، قاضی اجرائیات شهرستان لواسانات، در دادگاه رسیدگی به اتهامات معاون اجرایی سابق قوه قضائیه، به عنوان متهم فراری، تعدادی از روزنامه‌نگاران در ایران، از جمله اکبر منتجبی و‌ پوریا عالمی،‌ یادآوری کردند که این قاضی که مدتی بازپرس یکی از شعبه‌های دادگاه فرهنگ و رسانه و سرپرست این دادسرا بود، در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ خورشیدی مسئول برخورد با تعدادی از رسانه‌ها و روزنامه نگاران بود است.

از سوی دیگر در این بین، تلویزیون «جم تی وی» نیز با انتشار متنی اعلام کرد که قاضی منصوری برای بسته شدن این شبکه همه خانواده سعید کریمیان، مدیر شبکه، را به گروگان گرفت. همچنین شبکه جم نوشته است که تحت فشار قراردادن خانواده‌های پرسنل این رسانه در ایران ادامه یافت و در نهایت به ترور سعید کریمیان در سال ۹۶ منتهی شد.

رضا معینی مسئول بخش ایران و افغانستان خبرنگاران بدون مرز نیز روز جمعه ۲۳ خرداد به صدای آمریکا گفت این سازمان شکایتی را به دادستان فدرال آلمان تسلیم کرده و از آن نهاد خواسته است نگذارد غلامرضا منصوری، که در اروپا به سر می‌برد، از چنگ عدالت فرار کند.

به گفته آقای معینی این شکایت در رابطه با سرکوب، بازداشت، و زندانی کردن نزدیک به ۲۰ روزنامه‌نگار در ماه‌های بهمن و اسفند سال ۱۳۹۱ است که به صورت خودسرانه بازداشت شدند، تحت فشار قرار گرفتند، و به سلول‌های انفرای منتقل شدند.

رادیو فردا نیز روز شنبه گزارش داد که دادگاهی در شهر بخارست رومانی تصمیم‌گیری درباره استرداد قاضی غلامرضا منصوری را تا تاریخ ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیرماه) به تعویق انداخت و از ایران خواست که در این مهلت یک ماهه مدارک خود را ارائه کند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG