لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

خبرنگاران بدون مرز از تسلیم شکایت رسمی علیه غلامرضا منصوری به دادستانی رومانی خبر داد


کریستوف دولوار دبیرکل خبرنگاران بدون مرز
کریستوف دولوار دبیرکل خبرنگاران بدون مرز

دبیرکل خبرنگاران بدون مرز، با اشاره به شناسایی غلامرضا منصوری در بخارست، اعلام کرد این نهاد بین المللی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران امروز رسما علیه این قاضی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به دادستانی رومانی شکایت کرده است.

کریستوف دولوار روز شنبه ۲۴ خرداد در توئیتی نوشت، اگر رومانی از خروج این «شکنجه‌گر» ممانعت کند، افتخاری برای آن کشور خواهد بود. ما از دستگاه قضایی انتظار داریم با مصونیت افرادی که علیه روزنامه‌نگاران مرتکب جرم می‌شوند مبارزه کند.

رضا معینی مسئول بخش ایران و افغانستان خبرنگاران بدون مرز روز جمعه به صدای آمریکا گفت این سازمان شکایتی را به دادستان فدرال آلمان تسلیم کرده و از آن نهاد خواسته است نگذارد غلامرضا منصوری، که در اروپا به سر می‌برد، از چنگ عدالت فرار کند.

به گفته آقای معینی این شکایت در رابطه با سرکوب، بازداشت، و زندانی کردن نزدیک به ۲۰ روزنامه‌نگار در ماه‌های بهمن و اسفند سال ۱۳۹۱ است که به صورت خودسرانه بازداشت شدند، تحت فشار قرار گرفتند، و به سلول‌های انفرای منتقل شدند.

از سوی دیگر رادیو فردا روز شنبه گزارش داد دادگاهی در شهر بخارست رومانی تصمیم‌گیری درباره استرداد قاضی غلامرضا منصوری را تا تاریخ ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیرماه) به تعویق انداخت و از ایران خواست که در این مهلت یک ماهه مدارک خود را ارائه کند.

به گزارش خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در رومانی، پس از آنکه غلامرضا منصوری توسط پلیس محلی بازداشت و به مراجع قضایی رومانی معرفی شد، قاضی دادگاه تصمیم گرفت این متهم تا تاریخ ۲۰ تیر ماه تحت شرایط خاصی آزاد باشد.

بر اساس تصمیم دادگاه، غلامرضا منصوری حق خروج از رومانی را ندارد و تحت نظر پلیس به سر می‌برد. بر اساس این گزارش، او در حال حاضر در زندان نیست ولی باید در صورت ضرورت به پلیس مراجعه کند.

XS
SM
MD
LG