لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید «مذاکره برای مذاکره» قابل قبول نیست


حسین امیرعبداللهیان. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان. آرشیو

وزیر امور خارجه ایران می گوید تهران «از اصل مذاکره استقبال می کند» اما «مذاکره برای مذاکره» را قابل قبول نمی‌داند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه ۱۱ شهریور در گفت‌وگو با همتای اتریشی خود در مورد مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته ای برجام مدعی شد: « ایران سهم اساسی خود برای حفظ برجام را با صبر راهبردی در مقابل خروج آمریکا و بی عملی طرف اروپایی نشان داده است.»

به گفته امیرعبداللهیان، اکنون نوبت «طرف‌های دیگر برجامی است که همراهی لازم را کرده و به صورت واقعی و عملی تعهدات خودشان را اجرا کنند.»

شش دور مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام، که پیش از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی صورت گرفت، بی‌نتیجه مانده است. آمریکا از ایران خواسته است به میز مذاکره بازگردد و هشدار داده که فرصت ایران در این زمینه نامحدود نخواهد بود.

بلومبرگ روز سه شنبه در گزارشی نوشت دولت جدید ایران شاید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را تا ماه نوامبر (اواسط پائیز) از سرنگیرد.

وین میزبان مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی در ماه‌های گذشته بوده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه با همتای آلمانی خود نیز گفت وگو کرده و گفته است: «ما مذاکره‌ای را قبول داریم که به رفع واقعی تحریم‌ها» منجر شود.

روز چهارشنبه یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت آمریکا و اروپا در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران «ماورای متن برجام از ایران مطالبه موضوعاتی کردند که خط قرمزهای جمهوری اسلامی آنجاست.»

جواد کریمی قدوسی در پاسخ به این سوال که «در واقع اکنون راه حل مساله را بازگشت به برجام می دانید؟» گفت: «این سیاست رهبری است، نه سیاست بنده و آقای رئیسی و وزیر خارجه.»

قدرت‌های جهانی از ایران خواسته‌اند که از نقض برجام دست بردارد و به تعهدات خود در آن توافق بازگردد. ایران در پی خروج آمریکا از توافق برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش داد، امری که باعث نگرانی کشورهای مختلف شده است.

XS
SM
MD
LG