لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

روزنامه اسرائیلی هیوم: ایران برای مقابله با حمله احتمالی اسرائیل پدافند هوایی مراکز هسته‌ای خود را تقویت می‌کند


سیستم دفاع موشکی باور-۳۷۳ - عکس آرشیو
سیستم دفاع موشکی باور-۳۷۳ - عکس آرشیو

حکومت ایران با استقرار سیستم‌های موشکی جدید در اطراف سایت‌های هسته‌ای، آمادگی خود را برای مقابله با حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای افزایش داده است.

روزنامه اسرائیلی هیوم بر اساس گزارش مرکز امور اجتماعی اورشلیم، و همچنین به نقل از جراید داخل آن کشور، می‌نویسد، در حالی که گمانه‌زنی درباره حمله احتمالی اسرائیل به سایت‌های هسته‌ای ایران افزایش یافته است، جمهوری اسلامی دفاع هوایی در اطراف مرکز غنی‌سازی اورانیوم «فردو» را تقویت کرده است.

علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، روز پنج‌شنبه ۴ شهریور هنگام افتتاح تاسیسات فرماندهی و کنترل گروه دفاع هوائی حضرت معصومه، گفت ایران دفاع هوایی خود را تقویت کرده است و «دشمن» نباید به فکر حمله به ایران باشد. وی افزود دفاع هوایی و سایبری ایران، به طوری استثنایی پیشرفته هستند.

مهدی فرهی‌، معاون وزارت دفاع جمهوری اسلامی، اعلام کرد حکومت ایران به زودی یک سیستم پیشرفته‌تر دفاع هوایی به نام باور-۳۷۳ را به کار خواهد گرفت که معادل یا بهتر از سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه است، و می‌تواند در آن واحد به ۳۰۰ هدف شلیک کند، ۶۰ هدف را دنبال کند، با شش هدف مستقیما درگیر شود، و حتی با تلاش برای ایجاد اختلال در سیستم مبارزه کند.

بعد از آن که روسیه صدور سامانه‌های ضدموشکی اس-۳۰۰ به ایران را ممنوع کرد، جمهوری اسلامی در مرداد ۱۳۹۸ از سیستم دفاع موشکی باور-۳۷۳ رونمایی کرد.

دمیتری شوگائف، رئیس اداره خدمات فنی دفاعی روسیه، تیر ماه گذشته گفت، اگر سامانه ساخت ایران باور-۳۷۳ از سامانه روسی اس-۴۰۰ بهتر باشد، باید قادر باشد در شعاعی به وسعت ۴۰۰ کیلومتر به هدف‌ اصابت کند.

روزنامه «اسرائیل هیوم»، چاپ اورشلیم، می‌نویسد در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم زیرزمینی فردو، از سانتریفیوژهای «آی. آر. ۲ – ام» استفاده می‌شود. حکومت ایران از دی‌ ماه گذشته، غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را در این تاسیسات آغاز کرد و هم‌زمان در تاسیسات غنی‌سازی نطنز، به غنی‌سازی با خلوص ۶۰ درصد پرداخت.

در فرورین ۱۴۰۰ تاسیسات نطنز آتش گرفت. در دی‌ماه ۱۳۹۱ نیز انفجاری در تاسیسات فردو و ایستگاه برق‌رسانی آن رخ داده بود.

XS
SM
MD
LG