لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر ایران؛ گلایه از گرانی‌ها و بی‌توجهی مقامات


تصویری از تجمع بازنشستگان آبادن و خرمشهر در مقابل سازمان تامین اجتماعی
تصویری از تجمع بازنشستگان آبادن و خرمشهر در مقابل سازمان تامین اجتماعی

شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی همچون‌ هفته‌های گذشته در چندین شهر بزرگ ایران در اعتراض به روند اجرای همسان‌سازی حقوق، وضعیت بد معیشتی و گرانی برای پیگیری مطالبات خود تجمع برگزار کردند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی طی روزهای گذشته در شهرهایی چون تهران، اصفهان،‌ شوش، خر‌م‌آباد و کرمان در مقابل ساختمان‌های اداری شهر خود از جمله تامین اجتماعی تجمع کردند و شعارهایی علیه کوتاهی مقامات سر دادند.

این بازنشستگان در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و تورم حاکم بر ایران، با در دست گرفتن تعدادی پلاکارد و سر دادن شعارهای از جمله «عید شما عالیه، سفره ما خالیه» و «رزمندگان دیروز، ستم‌کشان امروز» خواستار رسیدگی به مطالبات خود،‌ محقق شدن وعده‌های مسئولان و اجرای دقیق همسان‌سازی حقوق خود شده‌اند.

برابر با ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی،‌ حداقل مستمری کارگران بازنشسته نباید از حداقل دستمزد تعیین شده کارگران شاغل کمتر باشد، قانونی که به گفته این بازنشستگان تا به امروز به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

بازنشستگان در شوش می‌گویند، ما شهروندانی خوشبخت بودیم و مقامات ما را بدبخت کردند:

گروهی از بازنشستگان در خرم آباد نیز با در دست داشتن پلاکارهادیی، مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان لرستان تجمع کردند:

تجمع بازنشستگان در خرم آباد: عید شما عالیه، سفره ما خالیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

بازنشستگان تامین اجتماعی در اصفهان نیز اصل کار دولت را، غارت پول ملت عنوان کردند:

تجمع بازنشستگان در اصفهان: حاصل کار دولت، غارت پول ملت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

در کرمان نیز شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند:

تجمع بازنشستگان در کرمان: رزمندگان دیروز، ستم‌کشان امروز
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

در طول سال‌های گذشته و ماه‌ها اخیر بازنشستگان سراسر ایران در انتقاد به عملکرد دولت و نمایندگان مجلس تجمعات گسترده‌ای را برگزار و خواهان رسیدگی به مطالبات خود همچون همسان‌سازی حقوق و اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری شده‌اند.

وضعیت بد اقتصادی در ماه‌های اخیر در شرایطی افزایش یافته که هر روز ابعاد تازه‌‌ای از فساد مالی گسترده اشخاص و نهادهای وابسته به حکومت جمهوری اسلامی آشکار می‌شود. پرونده های فساد اقتصادی افراد نزدیک به حکومت و حمایت مالی بی‌حد ‌و ‌حصر دولت ایران از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله و حماس از جمله این فسادها است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان حکومت حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG