لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

تجمع هماهنگ هزاران بازنشسته در شهرهای مختلف ایران


تصویری از تجمع روز یکشنبه بازنشستگان مقابل استانداری فارس
تصویری از تجمع روز یکشنبه بازنشستگان مقابل استانداری فارس

هزاران بازنشسته در اعتراض به روند اجرای همسان سازی حقوق در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، ‌اهواز و تبریز دست به تجمع زدند.

بر اساس اطلاعات و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، طی روزهای گذشته شماری از بازنشستگان تامین اجتماع در شهرهای مختلف ایران در مقابل ساختمان‌های اداری شهر خود از جمله استانداری، فرمانداری و تامین اجتماعی و در تهران مقابل ساختمان مجلس دست به تجمع زدند.

این بازنشستگان که در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و تورم حاکم بر ایران، با در دست گرفتند تعدادی پلاکارد و سر دادن شعارهای از جمله «گرانی و تورم، بلای جان مردم» و «افزایش حقوق با تورم حق مسلم ماست» خواستار محقق شدن وعده‌های مسئولان واجرای دقیق ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی و همسان سازی حقوق خود شده‌اند.

برابر با ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی،‌ حداقل مستمری کارگران بازنشسته نباید از حداقل دستمزد تعیین شده کارگران شاغل کمتر باشد، قانونی که به گفته این بازنشستگان تا به امروز به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

بازنشستگان اهوازی در تجمع خود خواستار عدالت در تامین اجتماعی شدند:

بازنشستگان در تهران هم می‌‌گویند، تعیین مستمری بر اساس حداقل دستمزد سلیقه و غیر قانونی است:

بازنشستگان تبریز نیز در تجمع خود خواستار افزایش حقوق با تورم شده‌اند:

این اولین بار نیست که بازنشستگان در ایران دست به تجمعات گسترده در شهرهای مختلف ایران زده‌اند، در طول سال‌ها گذشته نیز بازنشستگان در انتقاد به عملکرد دولت و نمایندگان مجلس تجمعات گسترده‌ای را برگزار و خواهان رسیدگی به مطالبات خود همچون همسان سازی حقوق و اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری شده‌اند.

وضعیت بد اقتصادی در ماه‌های اخیر در شرایطی افزایش یافته که هر روز ابعاد تازه‌‌ای از فساد مالی گسترده اشخاص و نهادهای وابسته به رژیم جمهوری اسلامی آشکار می‌شود. پرونده های فساد اقتصادی افراد نزدیک به حکومت و حمایت مالی بی‌حد ‌و ‌حصر رژیم ایران از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله و حماس از جمله این فسادها است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در این باره گفت: «مردم ایران به وضوح و روشنی سخن گفتند. آنها چهل سال فساد و سوءاستفاده را رد کردند و خواستار توقف دزدسالاری و توقف انتخاب مصالح عاملان خارجی به جای مصالح مردم ایران شدند.»

XS
SM
MD
LG