لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

تجمع سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف ایران؛ سایه فقر و گرسنگی بر سر بازنشستگان


تصویری از تجمع روز سه شنبه بازنشستگان مقابل سازمان تامین اجتماعی استان مازندران
تصویری از تجمع روز سه شنبه بازنشستگان مقابل سازمان تامین اجتماعی استان مازندران

هزاران نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی بار دیگر در اعتراض به روند اجرای همسان‌سازی حقوق در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، کرج، ایلام،‌ اصفهان،‌ کرمانشاه، و تبریز دست به تجمع زدند. بر اساس اطلاعات و ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز سه شنبه ۷ بهمن ماه، شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف ایران در مقابل ساختمان‌های اداری شهر خود از جمله فرمانداری، تامین اجتماعی، و در تهران مقابل ساختمان وزارت کار دست به تجمع زدند.

این بازنشستگان که در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و تورم حاکم بر ایران، با در دست گرفتن تعدادی پلاکارد و سر دادن شعارهای از جمله «وعده کافیه، سفره‌هامون خالیه» و «فریاد فریاد از این همه بیداد» خواستار محقق شدن وعده‌های مسئولان و اجرای دقیق همسان‌سازی حقوق خود شده‌اند.

برابر با ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی،‌ حداقل مستمری کارگران بازنشسته نباید از حداقل دستمزد تعیین شده کارگران شاغل کمتر باشد، قانونی که به گفته این بازنشستگان تا به امروز به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

بازنشستگان مشهدی با در دست داشتن بنر «فریاد بازنشستگان گرسنه» خواستار عدالت در تامین اجتماعی شدند:

بازنشستگان در تهران با تجمع مقابل ساختمان وزارت کار، یک صدا گرانی و افزایش تورم در ایران را فریاد زدند:

بازنشستگان در تبریز و ایلام نیز در تجمع خود خواستار همسان سازی حقوق شده‌اند:

تجمع سراسری بازنشستگان – معترضان در تبریز و ایلام خواستار افزایش حقوق شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

در اصفهان و کرمانشاه نیز گروهی از بازنشستگان دست به تجمع زدند:

تجمع سراسری بازنشستگان – بازنشستگان اصفهان و کرمانشاه: سفره ما خالیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

بازنشستگان در کرج هم با تجمع مقابل اداره تامین اجتماعی با سر دادن شعار «وعده کافیه، سفره‌هامون خالیه» ناخرسندی خود از بی‌توجهی مسئولان را ابراز کردند:

تجمع سراسری بازنشستگان – شعار بازنشستگان کرج: وعده کافیه، سفره‌هامون خالیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

این اولین بار نیست که بازنشستگان در ایران دست به تجمعات گسترده در شهرهای مختلف ایران زده‌اند. در طول سال‌های گذشته و اواخر دی ماه سال نیز بازنشستگان در انتقاد به عملکرد دولت و نمایندگان مجلس تجمعات گسترده‌ای را برگزار و خواهان رسیدگی به مطالبات خود همچون همسان‌سازی حقوق و اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری شده‌اند.

وضعیت بد اقتصادی در ماه‌های اخیر در شرایطی افزایش یافته که هر روز ابعاد تازه‌‌ای از فساد مالی گسترده اشخاص و نهادهای وابسته به رژیم جمهوری اسلامی آشکار می‌شود. پرونده های فساد اقتصادی افراد نزدیک به حکومت و حمایت مالی بی‌حد ‌و ‌حصر رژیم ایران از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله و حماس از جمله این فسادها است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG