لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

حمایت‌ها از اعتراضات اصناف در ایران ادامه دارد


آرشیو
آرشیو

پس از حمایت فعالان سیاسی و مدنی و اتحادیه‌های صنفی داخل و خارج از کشور از اعتصاب‌های گروه‌های مختلف صنفی در ایران، شماری از شخصیت‌های علمی و فرهنگی و فعالان مدنی و سیاسی در روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای از اعتصابات سراسری کارگران حمایت کردند.

امضاکنندگان این بیانیه، ضمن حمایت از اعتصابات سراسری کارگران، بر ضرورت مبارزه در راه ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری به جای تشکل‌های قلابی وابسته به حکومت تاکید کردند.

در بخشی از بیانیه آمده است که: «این واکنش کارگران و کارمندان وا‌حدهای استراتژیک صنعتی کشور، بیان آشکار شکست سیاست‌های صنعتی حکومت اسلامی است، که از طریق واگذاری صنایع به أعوان و انصارِ خود تحت عنوان خصوصی سازی، تجزیه صنایع به شرکت‌های پیمانکاری در رده‌های چندگانه، فساد گسترده، بی کفایتی مدیران منصوب شده، و بی توجهی به شرایط زیست محیطی و ایمنی کار و محیط زیست، صنایع کشور را به نابودی کشانده است.»

دست‌کم پانزده روز پیش کارگران صنایع نفت و پتروشیمی در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی، پایین بودن حقوق‌ها، و نابرابری در پرداخت دستمزدها و امکانات رفاهی یکسان، دست از کار کشیده‌اند و روز دوشنبه نیز بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی کارگران پالایشگاه نفتی جفیر در پنجاه کیلومتری غرب اهواز نیز به صف اعتصاب کنندگان پیوسته‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، کشاورزان نسبت به بی‌آبی در اصفهان دست به اعتراض زده اند.

یک نهاد خبری محلی در قزوین، با انتشار عکسی از تجمع نانوایان در اعتراض به بالا بودن نرخ بیمه و هزینه‌های آب و برق و گاز خبر داده است.

کمیته دفاع از کارگران اعتصابی نفت و پتروشیمی نیز روز شنبه ۱۲ تیر ماه با انتشار بیانیه‌ای خطاب به معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، زنان برابری‌طلب، جوانان و مردم آزادی‌خواه ایران، خواستار حمایت از اعتصاب کارگران قراردادی نفت و گاز و پتروشیمی شد.

XS
SM
MD
LG