لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

ده‌ها وکیل دادگستری از کارگران معترض در ایران حمایت کردند


نمایی از شرکت پتروشیمی نوری در عسلویه، جنوب ایران - ارشیو
نمایی از شرکت پتروشیمی نوری در عسلویه، جنوب ایران - ارشیو

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت در بیانیه شماره ۴ خود از دیدار و گفت‌وگوی افرادی از «کمپین ۲۰-۱۰» با تعدادی از مسئولان احتمالی دولت ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری آینده ایران خبر داده است.

بر اساس این بیانیه که روز شنبه منتشر شد، قرار شده جلسه دیگری در ابتدای کار دولت جدید برگزار شود و احتمال این می رود که اداره کار عسلویه از زیر نظر پارس جنوبی خارج شود و به عنوان «شورای اسلامی کار» فعالیت نماید و پالایشگاه‌ها هم از قوانین این به اصطلاح «تشکل کارگری» تبعیت کنند.

این شورا با بیان این که تا همین جا معلوم شد در این جلسه پشت پرده چه گذشته است، تاکید کرده تشکیل شورای اسلامی و سرهم کردن هر نوع تشکلی تحت عنوان تشکل «مستقل» کارگری در هیات دولت، اقدامی علیه ما کارگران بوده و جواب ما کارگران نیست.

در ادامه بیانیه گفته شده است چنین تشکل‌هایی همواره ابزار کنترل کارگران بوده است و خواهد بود.

همزمان، ۴۴ وکیل دادگستری در ایران نیز با امضای بیانیه‌ای حمایت خود را از اعتصاب‌های کارگری و دیگر اعتراضات صنفی در کشور اعلام کرده و این اعتصاب‌ها را «حمایت از حقوق بی‌پناهان» دانسته‌اند.

اعتصاب کنندگان در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی، پایین بودن حقوق‌ها، و نابرابری در پرداخت دستمزدها و امکانات رفاهی یکسان، دست از کار کشیده اند.

XS
SM
MD
LG