لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

روحانی می‌گوید اعتراض‌ها و اعتصاب‌های سراسری ناشی از «مشکل در قانون بودجه امسال» است


Oil Workers Protest
Oil Workers Protest

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۹ تیر علت اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز ایران را وجود «مشکل در قانون بودجه امسال» دانست و وعده داد که نگذارد کارگران رسمی صنعت نفت و گاز «از نظر حقوق و دستمزدی که دریافت می‌کنند مشکل و محدودیت داشته باشند.»

این در حالی است که علاوه بر اعتصاب گسترده کارکنان صنعت نفت و گاز در استان های مختلف که از حدود دو هفته پیش آغاز شده، کارکنانی در شرکت های مرتبط با سایر بخش های صنعت و اقتصاد ایران از جمله خودروسازی و دامداری نیز دست از کار کشیده اند.

بیشتر اعتصاب کنندگان در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی، پایین بودن حقوق‌ها، و نابرابری در پرداخت دستمزدها و امکانات رفاهی یکسان، دست از کار کشیده اند.

ولی حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت تنها به اعتصاب ها در بخش صنعت نفت و گاز اشاره کرده است. وی حتی اعتصاب کارکنان پیمانی وزارت نفت را کم اهمیت و «بی ربط به وزارت نفت» دانست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روحانی در مورد کارگران پیمانی گفت: «اگر این ها مشکلاتی دارند من الان به وزیر کار دستور می دهم که این موضوع را دنبال و پیگیری کند و اگر مشکلی دارند آن را حل و فصل کنند. البته این مشکل ربطی به بخش نفت ندارد و آن ها ممکن است فقط در مناطق نفتی کار کنند.»

سه روز پیشتر، کارگران پیمانکاری عسلویه با انتشار طوماری خطاب به سران سه قوه خواستار طرح روزکاری اجباری شده و نوشتند با این دستمزد کم «نمی توانیم خانواده هایمان را به عسلویه بیاوریم.» در این طومار تاکید شده هر نوع تحمیل هزینه اضافی، موجب افزایش فقر و معضلات اجتماعی بیشتر شده است.

در عین حال، رئیس جمهوری ایران تاثیر اعتصاب‌ها در «تولید، انتقال، توزیع و صادرات نفت و فراورده های نفتی» را رد کرد و گفت: «بیخود برخی دستگاه‌های تبلیغاتی ضدایرانی ماهواره‌ای تبلیغاتی می کنند که تبلیغات نادرست و غلطی است.»

تشکل های صنفی و کارگری کشورهای مختلف از اعتصاب های کارگری در ایران حمایت کرده‌اند. همچنین، شاهزاده رضا پهلوی از اعتراضات سراسری کارگران صنایع نفت و گاز در شهرهای مختلف ایران حمایت کرده و از معترضان خواسته است همبستگی خود را حفظ کنند.

XS
SM
MD
LG