لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

عموی پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ به زندان تعلیقی محکوم شد


مهرداد بختیاری،‌ عموی پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراض‌های آبان سال ۱۳۹۸
مهرداد بختیاری،‌ عموی پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراض‌های آبان سال ۱۳۹۸

مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان تعلیقی محکوم شد.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به صدای آمریکا گفت، مهرداد بختیاری که در تاریخ ۱۰ آبان ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند اطلاعات سپاه زندان رجایی شهر منتقل شده بود، پس از دستکم ۴۷ روز بازداشت، روز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه پس از صدور حکم ۵ سال حبس تعلیقی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور توسط دادگاه انقلاب کرج از زندان آزاد شد.

به گفته این منبع مطلع، آقای بختیاری از سوی دادگاه انقلاب کرج به چهار سال زندان به اتهام «تجمع و تبانی» و یک سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم شده است که به گفته این منبع، «حکم صادر شده تعلیقی است و در صورت تکرار جرم به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.» این محکومیت پس از آن بوده که آقای بختیاری مانند منوچهر بختیاری پدر پویا، به فشار بر خانواده از سوی نهادهای امنیتی واکنش نشان داده و معترض شده بود.

بر اساس اطلاعات موجود و ویدئویی که پیش از این در صدای آمریکا منتشر شده است، یک روز پس از بازداشت مهرداد بختیاری بود که بی‌بی‌ زهرا بختیاری، مادر بزرگ پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در یک ویدیو از ربوده شدن فرزندش مهرداد خبر داد و گفت، درحالی که چهار ماه از بازداشت منوچهر بختیاری گذشته، فرزند دیگرم مهرداد بختیاری روز گذشته برای خرید نان از منزل خارج شده، اما بازنگشته و از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ربوده شده است.

مادربزرگ پویا بختیاری: فرزندم مهرداد را جمهوری اسلامی ربوده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

لازم به ذکر است که این اولین بار نیست که مهرداد بختیاری و یا دیگر اعضای خانواده وی توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شوند. پیشتر برخی اعضای این خانواده در آستانه چهلم جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، جوانی که در اعتراضات آبان ماه سال گذشته به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسید نیز، برای دومین بار در تاریخ ۲۳ تیر ماه سال جاری زمانی که به همراه همسر خود قصد بازگشت به تهران را داشت، توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه جزیره کیش بازداشت و پس از دستکم ۵ ماه روز شنبه ۱۵ آذر ماه به صورت موقت آزاد شد.

پس از بازداشت پدر پویا بختیاری خانواده او سکوت نکرده و روز سه‌شنبه ۴ شهریور در پی بی‌خبری از وضعیت منوچهر بختیاری،‌ با در دست گرفتن تعدادی از تصاویر آقای بختیاری و پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود «دادخواهی جرم نیست و منوچهر بختیاری را آزاد کنید» در مقابل ساختمان وزارت کشور دست به تجمع زدند و در پی این تجمع برای ساعاتی بازداشت شدند.

مهرداد بختیاری، برادر منوچهر بختیاری، پیش از بازداشت خود توسط نیروهای امنیتی در گفتگویی با صدای آمریکا،‌ دلیل بازداشت برادرش را «جو خفقان و امنیتی حاکم بر ایران» عنوان کرده بود. به گفته آقای بختیاری، پاسخ رژیم ایران به هر فردی که صدایش به دادخواهی و اعتراض بلند شود بازداشت، زندان، و موارد دیگر است.

پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ایران است. او زمانی که در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

وزیر خارجه ایالات متحده اسفند ماه گذشته در مراسم اعلام گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا درباره کشورهای جهان، بار دیگر به کشتار معترضان ایرانی در اعتراضات مردمی آبان ماه گذشته اشاره کرد و از پویا بختیاری، یکی از جانباختگان این اعتراضات، نام برد. آقای پمپئو در آن سخنان با نام بردن از پویا بختیاری گفت: «این مهندس جوان یکی از هزاران جوان ایرانی بود که به رژیم ایران اعتراض کردند و توسط ماموران رژیم کشته شد. آنها حتی از برگزاری مراسم خاکسپاری او هم جلوگیری کردند. می‌خواهیم بدانید که ما یاد آنها را فراموش نکرده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG