لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

بازداشت مجدد پدر پویا بختیاری، از جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸؛ پاسخ رژیم به دادخواهی «زندانی کردن افراد» است


منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸

عموی پویا بختیاری، جوانی که در اعتراضات آبان ماه به ضرب گلوله ماموران رژیم جمهوری اسلامی به قتل رسید، می‌گوید که نیروهای امنیتی یک هفته بعد از اینکه برادرش منوچهر بختیاری علیه قاسم سلیمانی و خامنه‌ای موضع گرفت، او را به اتهام واهی «سرقت گوشی موبایل» بازداشت کردند.

مهرداد بختیاری، برادر منوچهر بختیاری، روز پنجشنبه ۲۶ تیر به صدای آمریکا گفت، که برادرش روز دوشنبه ۲۳ تیر زمانی که به همراه همسر خود قصد بازگشت به تهران را داشت، توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه جزیره کیش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

لازم به ذکر است که همسر آقای بختیاری پس از چند ساعت بازداشت به دلیل آن چه شرایط جسمی ایشان عنوان شده است، آزاد شد اما آقای بختیاری همچنان در بازداشت است.

به گفته آقای بختیاری پس از انتشاری اخباری مربوط به توافق پیشنهادی بلندمدت میان ایران و چین، منوچهر بختیاری در سفری به کیش پس از انتشار تصاویری در صفحه اینستاگرام خود بازداشت شده‌ است؛‌ تصاویری که به گفته وی مربوط به محکوم کردن قراردادی است که جمهوری اسلامی ایران «بابت واگذاری برخی از قسمت‌های خاک ایران» امضا کرده است.

مهرداد بختیاری به صدای آمریکا گفت،‌ ماموران امنیتی در زمان بازداشت اعلام کرده‌اند که منوچهر بختیاری به دلیل «سرقت گوشی موبایل» بازداشت می‌شود؛ اتهامی مضحک که به گفته وی منتسب کردن آن به آقای بختیاری برای بازداشت نیازی به هیچ احضاریه و یا ابلاغیه‌ای از سوی قوه قضائیه نداشته است.

دو هفته پیش عکسی از منوچهر بختیاری در مراسم قاسم سلیمانی منتشر شد که سوم تیر،‌ آقای بختیاری با انتشار ویدئویی فاش کرد که او را به زور به این مراسم برده اند. او گفت که «قاسم سلیمانی مزدور نظام و عاشق خامنه‌ای، ضحاک زمان بود.»

این دومین بار است که منوچهر بختیاری، پس از جان‌باختن فرزندش پویا بختیاری در آبان ماه سال ۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود. مهرداد بختیاری دلیل بازداشت برادرش را «جو خفقان و امنیتی حاکم بر ایران» عنوان کرد و به صدای آمریکا گفت، پاسخ هر فردی که در ایران به دادخواهی و اعتراض بلند شود از سمت رژیم حاکم بر ایران بازداشت، زندان و یا دیگر موارد است.

پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ایران است که در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود که مورد هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد. خانواده پویا بختیاری در چهلم او اعلام کرده بودند بر سر مزار او تجمعی برگزار می‌کنند؛ اما رژیم ایران با اعضای خانواده او نیز برخورد، و برخی از آنها را زندانی کردند.

مهرداد بختیاری در گفتگو با صدای آمریکا گفت، آبان ماه سال گذشته پویا بختیاری بخاطر ابتدایی‌ترین خواسته‌های فردی به خیابان رفت، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و امروز پدرش که راه او را ادامه داده بازداشت شده است و خانواد با گذشت چند روز، هنوز اطلاع ندارند که وی در حال حاضر در جزیره کیش بازداشت است یا به مکان دیگری در جنوب کشور و یا به تهران منتقل شده است.

به گفته وی، در حال حاضر تمام اعضای خانواده شدیدا نگران وضعیت منوچهر بختیاری هستند و مادر آقای بختیاری که از بیماری قلبی رنج می‌برد پس از شنیدن خبر بازداشت فرزندش به بیمارستان منتقل شده است.

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری یکی از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸، پس از کشته شدن فرزند خود با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به گفته خود به دادخواهی از جانباختگان ۴۱ سال حکومت جمهوری اسلامی برخواست و در دادخواستی که اوایل خرداد ماه خطاب به ۱۰ نفر از مقامات سازمان ملل از جمله میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، ارسال کرده بود خواستار ایجاد یک کمیسیون تحقیق به منظور تفحص و بررسی «سرکوب خونین» معترضان توسط حکومت ایران شد.

آقای بختیاری در این نامه همچنین گفته است: «من اکنون شریک درد و درماندگی خانواده‌هایی هستم که در ۴۱ سال گذشته عزیزانشان توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بی رحمانه کشته، زندانی، شکنجه و یا مورد بدرفتاری و تبعیض قرار گرفتند و همانند آنان آرزویم دستیابی به حقیقت و عدالت است.»

وزیر خارجه ایالات متحده اسفند ماه گذشته در مراسم اعلام گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا درباره کشورهای جهان، بار دیگر به کشتار معترضان ایرانی در اعتراضات مردمی آبان ماه گذشته اشاره کرد و از پویا بختیاری، یکی از جانباختگان این اعتراضات، نام برد. آقای پمپئو در آن سخنان با نام بردن از پویا بختیاری گفت: «این مهندس جوان یکی از هزاران جوان ایرانی بود که به رژیم ایران اعتراض کردند و توسط ماموران رژیم کشته شد. آنها حتی از برگزاری مراسم خاکسپاری او هم جلوگیری کردند. می‌خواهیم بدانید که ما یاد آنها را فراموش نکرده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG