لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

پدر پویا بختیاری: سازمان ملل باید در مورد خشونت مرگبار حکومت ایران علیه معترضان تحقیقات مستقل کند


تصویری از منوچهر بختیاری (سمت چپ) در کنار فرزند خود پویا بختیاری که در اعتراضات آبان‌ماه گذشته کشته شد.
تصویری از منوچهر بختیاری (سمت چپ) در کنار فرزند خود پویا بختیاری که در اعتراضات آبان‌ماه گذشته کشته شد.

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه، اوایل خرداد ماه در دادخواستی از مقامات سازمان ملل خواسته است که در مورد خشونت مرگبار حکومت ایران علیه معترضان تحقیقات مستقل انجام دهند.

کمپین حقوق بشر ایران روز دوشنبه ۹ تیر با انتشار دادخواست منوچهر بختیاری که روز دوشنبه ۹ خرداد ماه خطاب به ۱۰ نفر از مقامات سازمان ملل از جمله میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، نوشته شده، می‌گوید که پدر پویا بختیاری خواستار اقدام این سازمان برای پایان دادن به «مبادلات بی‌حاصل» با مسئولان ایرانی و ایجاد یک کمیسیون تحقیق به منظور تفحص و بررسی «سرکوب خونین» معترضان توسط حکومت ایران شده است.

در دادخواست منتشر شده آمده است که آقای بختیاری، با اشاره به این که پس از کشته شدن پسرش، خانواده آنها در معرض فشارها و تهدیدهای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و قوه قضائیه قرار گرفته است، می‌گوید: «شخصا از این که برای ساکت کردن ما به هر کاری دست بزنند به راستی نگرانم.»‌ وی همچنین می‌گوید که سازمان ملل می‌تواند «با ایجاد یک کمیسیون تحقیق، یا مکانیزمی مشابه آن، امکانی فراهم کند برای تحقیق همه سویه و ژرف‌تر این کشتارها و ثبت شواهد ومدارک آن در راستای محاکمه کیفری آتی مجرمین.»

نامه منوچهر بختیاری
نامه منوچهر بختیاری

او همچنین با اشاره به چگونگی کشته شدن فرزند خود و خاکسپاری او تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی در آرامستان بهشت سکینه کرج در این دادخواست،‌ می‌گوید: «در نتیجه تحمل این داغ بزرگ، من اکنون شریک درد و درماندگی خانواده‌هایی هستم که در ۴۱ سال گذشته عزیزانشان توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بی رحمانه کشته، زندانی، شکنجه و یا مورد بدرفتاری و تبعیض قرار گرفتند و همانند آنان آرزویم دستیابی به حقیقت و عدالت است.»

منوچهر بختیاری با تشبیه اعتراضات آبان ماه ۹۸ به خونین‌ترین سرکوب خیابانی معترضان در ۴۱ ساله گذشته، «تشکیل یک کمیسیون تحقیق، یا مکانیزمی مشابه آن، برای مستندسازی و گزارش هرچه جامعتر» این سرکوب خونین را «یک قدم موثر اولیه» دانسته و می‌گوید که «صرف‌نظر از هرگونه اقدام تلافی جویانه‌ای که امکان دارد از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران» با آن روبرو شود، آمادگی خود برای هر نوع همیاری و همکاری با چنین مکانیزمی را اعلام می‌کند.

پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ایران است که در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود که مورد هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد. خانواده پویا بختیاری در چهلم او اعلام کرده بودند بر سر مزار او تجمعی برگزار می‌کنند؛ اما رژیم ایران با اعضای خانواده او نیز برخورد، و برخی از آنها را زندانی کردند.

وزیر خارجه ایالات متحده اسفند ماه گذشته در مراسم اعلام گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا درباره کشورهای جهان، بار دیگر به کشتار معترضان ایرانی در اعتراضات مردمی آبان ماه گذشته اشاره کرد و از پویا بختیاری، یکی از جانباختگان این اعتراضات، نام برد. آقای پمپئو در آن سخنان با نام بردن از پویا بختیاری گفت: «این مهندس جوان یکی از هزاران جوان ایرانی بود که به رژیم ایران اعتراض کردند و توسط ماموران رژیم کشته شد. آنها حتی از برگزاری مراسم خاکسپاری او هم جلوگیری کردند. می‌خواهیم بدانید که ما یاد آنها را فراموش نکرده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG