لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، پس از پنج ماه «به صورت موقت» آزاد شد


منوچهر بختیاری، در کنار فرزندش پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸
منوچهر بختیاری، در کنار فرزندش پویا بختیاری از کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸

پدر پویا بختیاری، جوانی که در اعتراضات آبان ماه سال گذشته به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسید،‌ پس از ماه‌ها بازداشت با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده است.

به گزارش برخی از پایگاه‌های خبری حقوق بشری ایران، منوچهر بختیاری که در تاریخ ۲۳ تیر ماه سال جاری زمانی که به همراه همسر خود قصد بازگشت به تهران را داشت، توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه جزیره کیش بازداشت شده بود، روز شنبه ۱۵ آذر ماه پس از نزدیک به پنج ماه بازداشت، به صورت موقت آزاد شد.

مهرداد بختیاری، برادر منوچهر بختیاری، پیش از این در گفتگویی با صدای آمریکا دلیل بازداشت برادرش را «جو خفقان و امنیتی حاکم بر ایران» عنوان کرده بود. به گفته آقای بختیاری، پاسخ رژیم ایران به هر فردی که صدایش به دادخواهی و اعتراض بلند شود بازداشت، زندان، و موارد دیگر است.

پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ایران است. او زمانی که در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

وزیر خارجه ایالات متحده اسفند ماه گذشته در مراسم اعلام گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا درباره کشورهای جهان، بار دیگر به کشتار معترضان ایرانی در اعتراضات مردمی آبان ماه گذشته اشاره کرد و از پویا بختیاری، یکی از جانباختگان این اعتراضات، نام برد. آقای پمپئو در آن سخنان با نام بردن از پویا بختیاری گفت: «این مهندس جوان یکی از هزاران جوان ایرانی بود که به رژیم ایران اعتراض کردند و توسط ماموران رژیم کشته شد. آنها حتی از برگزاری مراسم خاکسپاری او هم جلوگیری کردند. می‌خواهیم بدانید که ما یاد آنها را فراموش نکرده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG