لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۹

سازمان گزارشگران بدون مرز خواهان آزادی روزنامه‌نگاران زندانی در ایران در آستانه سال نو شد


 ده‌ها خبرنگار و وب‌نگار ایرانی در زندان اوین در تهران زندانی هستند.
ده‌ها خبرنگار و وب‌نگار ایرانی در زندان اوین در تهران زندانی هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش تازه‌ای جمهوری اسلامی ایران را «یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه نگاران» خواند و از مقامات ایران خواست به مناسبت آغاز سال نو همه روزنامه‌نگاران زندانی را که تنها جرم‌شان «انجام وظیفه اطلاع‌رسانی است» آزاد کنند.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز پنجشنبه ۲۸ اسفند ماه، با اشاره به ادعای مقامات ایران به عفو ده هزار زندانی به مناسبت نوروز در سال گذشته اعلام کرده است که تاکنون هیچ‌کدام از زندانیانی که جمهوری اسلامی آنها را «امنیتی نامیده است از این میان روزنامه‌نگاران زندانی از این عفو و آزادی بهره‌مند نشده‌اند.»

رضا معینی، مسئول بخش ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز، ضمن اشاره به آخرین گزارش جاوید رحمان، گزارش‌گر ويژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، و تاکید وی به سرکوب آزادی اطلاع رسانی در ایران می‌گوید: «۲۱ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار در ایران محروم از حقوق ابتدایی خود، خودسرانه بازداشت و در دادگاه‌های ناعادلانه به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. آزادشان کنید تا بتوانند در این روزهای دشوار در کنار خانواده‌های خود، که هیچ‌گاه نمی‌بایست از آن‌ها دور می‌شدند، نوروز را جشن گیرند.»

جمهوری اسلامی به عنوان یکی از ناقضین حقوق‌بشر در جهان، سالانه نه تنها روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران را سرکوب و بازداشت می‌کند بلکه خانواده‌های آنها را نیز تحت فشارهای امنیتی قرار می‌دهند و گاها بازداشت می‌‌کنند.

علیرضا علینژاد، برادر مسیح علینژاد خبرنگار مستقل و مجری برنامه تبلت در صدای آمریکا، یکی از نمونه‌های بارز نقض حقوق خانواده روزنامه‌نگران توسط جمهوری اسلامی است. دادگاه تجدیدنظر حکم ۸ سال زندان آقای علینژاد را بدون توجه به اعتراض وکلای مدافع او عینا تایید کرده است.

محمد مساعد که موفق به کسب جایزه بین المللی آزادی بیان کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۲۰ شده است، یکی از روزنامه‌نگاران ایرانی است که به دلیل انتشار مطالبی در رابطه با قطعی اینترنت در اعتراضات آبان‌ ماه ۹۸ و انتقاد از عملکرد دولت در مقابله با ویروس کرونا دو بار بازداشت شد. او که تابستان امسال به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به چهار سال و نه ماه زندان و دو سال محرومیت از روزنامه‌نگاری محکوم شده بود، در تاریخ ۲۸ دی ماه سال جاری از ایران خارج شد.

لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران، در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۰ گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۳ قرار دارد.

XS
SM
MD
LG