لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۲

حکم ۸ سال زندان علیرضا علینژاد توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شد


علیرضا علینژاد، برادر مسیح علینژاد، خبرنگار مستقل
علیرضا علینژاد، برادر مسیح علینژاد، خبرنگار مستقل

حکم ۸ سال زندان علیرضا علینژاد، برادر مسیح علینژاد خبرنگار مستقل و مجری برنامه تبلت در صدای آمریکا، که اواخر تیر ماه توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر شده بود، در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

سعید دهقان، وکیل مدافع علیرضا علینژاد، روز یکشنبه ۲۷ مهر با انتشار متنی در توئیتر خود اعلام کرد که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون توجه به اعتراض وکلای مدافع آقای علینژاد نسبت به صدور حکم ۸ سال زندان توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، این حکم را عینا تایید کرده است.

آقای دهقان در ادامه اعلام کرده است که قصد دارد به همراه آرش کیخسروی، وکیل مدافع دیگر آقای علینژاد، لوایح دفاعیه خود در این پرونده را به زودی منتشر کند.

مسیح علینژاد نیز با تایید این خبر و در واکنش به تایید حکم زندان آقای علینژاد در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «وقتی خبر تایید ۸ سال زندان برادرم را خواندم احساس ناتوانی و‌ تپش قلب آوار شد سرم. خارج‌نشین باشی یا ‌داخل‌نشین، تا این ظالمان و گروگانگیران هستند ما همه جا غریب‌ایم حتی در خانه.خشمگینم.»

خانم علینژاد پیشتر همزمان با صدور حکم ۸ سال زندان توسط دادگاه انقلاب برای برادرش، در توئیتر خود اعلام کرده بود که دو سال از این محکومیت به اتهام توهین به رهبری،‌ و به خاطر جمله‌ای از آقای علینژاد است که گفته بود، هر وقت خامنه‌ای از صدا ‌و ‌سیمای خودش اعلام برائت کرد، او نیز خواهرش را طرد می‌کند.

از سوی دیگر این روزنامه‌نگار مستقل، که می‌گوید جمهوری اسلامی برادر او را برای «ساکت و تنبیه کردن» او به گروگان گرفته است، پیشتر در گفت‌وگویی با صدای آمریکا گفته بود: «سپاه با خانواده خواهرم نقشه داشتند که به بهانه دیدار با مادرم من را به ترکیه بکشانند و در آنجا من را بدزدند. برادر من این نقشه آنها را فاش کرد و علنی در اینستاگرام خطاب به من نوشت: به ترکیه نیا. حالا آنها به خاطر افشای تبانی سپاه، برادر من را محکوم کرده‌اند.»

بر اساس اطلاعات موجود، ماموران وزارت اطلاعات ایران روز سه‌شنبه، دوم شهریور سال گذشته با «حمله» به خانه علی علینژاد، او را بازداشت کردند.

این نخستین بار نیست که اعضای خانواده این روزنامه‌نگار مستقل و بنیان‌‌گذار کارزار «چهارشنبه‌های سفید» برای مبارزه با حجاب اجباری، توسط مقامات جمهوری اسلامی تحت فشار قرار می‌گیرند. اواخر فروردین ماه سال گذشته نیز خانم علینژاد به صدای آمریکا گفته بود که مادرش را به پلیس امنیت احضار کرده و به او هشدار داده بودند که باید درباره «ارتباط تلفنی با خارج از کشور» پاسخگو باشد.

XS
SM
MD
LG