لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

نهاد بین المللی «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران»: جمهوری اسلامی، روح‌الله زم را به قتل رسانده است


روح‌الله زم، روزنامه نگار ایرانی و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز بعد از یک محاکمه که نزدیکان او، ‌آن را نمایشی نامیدند، توسط جمهوری اسلامی ماه پیش اعدام شد.
روح‌الله زم، روزنامه نگار ایرانی و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز بعد از یک محاکمه که نزدیکان او، ‌آن را نمایشی نامیدند، توسط جمهوری اسلامی ماه پیش اعدام شد.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارش تازه‌ای با اشاره به اعدام «روح‌الله زم» از سوی جمهوری اسلامی، این اقدام را «قتل» نامیده است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که مقر آن در نیویورک قرار دارد، روز سه‌شنبه ۲ دی ماه با انتشار یک گزارش درباره قتل خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در جهان، به ایران اشاره کرد و نوشت، جمهوری اسلامی که مدت‌های مدیدی است از حربه‌ زندان برای سانسور مطبوعات استفاده می‌کند در قتل روح‌الله زم، روزنامه نگار ایرانی و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز دست داشته است.

در این گزارش آمده است که، با توجه به اینکه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، کشتن هدفمند روزنامه‌نگاران به دلیل انجام وظیفه‌ حرفه‌‌ای خود را «قتل» تعریف کرده است، این کمیته اعدام روح الله زم را نیز تحت عنوان قتل طبقه بندی می‌کند.

بنابراین گزارش، داده‌ها و اطلاعات جمع اوری شده از سوی این کمیته، نشان می‌دهند که از سال ۱۹۹۲ تا کنون چهار روزنامه نگار دیگر در ایران کشته شده‌اند که سه تن از این روزنامه نگاران یا در اثر خشونت ماموران در زمان بازداشت یا در اثر جراحاتی که در طول بازداشت متحمل شده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.

سپاه پاسداران مهر ماه سال گذشته بود که با اعلام بازداشت آقای زم مدعی شد که او را «با استفاده از عملیات پیچیده و فریب اطلاعاتی»...«به داخل کشور هدایت و بازداشت» کرده است. اندکی بعد مشخص شد که روح الله زم در سفر به عراق بازداشت و به ماموران امنیتی جمهوری اسلامی تحویل داده شده.

در پی بازداشت او، بخش‌هایی از اعترافات تلویزیونی روح الله زم از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد. اعترافاتی که آقای زم در دادگاه آنها را رد کرد.

روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز(صدای مردم) و فرزند محمدعلی زم، روحانی شیعه سرشناس در ایران و از مقامات سابق جمهوری اسلامی،‌ که از ایران گریخته و در فرانسه پناهنده شده بود پس از بازادشت و بازگردانده شدن به ایران،‌ در دادگاهی ناعادلانه به اعدام محکوم و صبح روز شنبه ۲۲ آذر به دار آویخته شد.

کانال تلگرامی آمد نیوز(صدای مردم) عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت.

پس از اعدام این روزنامه نگار ایرانی، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۴ آذر در توئیتر خود درباره این اعدام نوشت: ایالات متحده اعدام ناعادلانه و وحشیانه روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی که در خارج از مرز از سوی رژیم ربوده شد را شدیدا محکوم می‌کند.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با اشاره به قتل و بازداشت بیش از ۸۶۰ روزنامه‌نگار در ۴۱ سال گذشته توسط «رژیم ترور» گفت که زم بی‌رحمی و فساد رژیم ایران را آشکار می‌کرد.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران نیز در یک نشست مجازی به میزبانی گروه «اتحاد علیه ایران هسته ای» گفت اعدام روح الله زم در ایران، «یادآور ماهیت رژیمی است که ما با آن روبرو هستیم.» آقای آبرامز گفت حکومت ایران این خبرنگار را ربود و سپس اعدام کرد.

پیشتر نیز جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت آینده جو بایدن نیز ضمن محکوم‌کردن اعدام «روح‌الله زم»، گفت دولت آینده آمریکا در ائتلاف با شرکای خود، در برابر «اقدامات ضد حقوق بشری رژیم ایران» خواهد ایستاد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG