لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

جمهوری اسلامی، روح الله زم، فعال رسانه‌ای و سیاسی را اعدام کرد


روح الله زم در دادگاهی به ریاست قاضی تحت تحریم آمریکا، صلواتی
روح الله زم در دادگاهی به ریاست قاضی تحت تحریم آمریکا، صلواتی

روح‌الله زم ۴۷ ساله و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز(صدای مردم) با بیش از یک میلیون دنبال‌کننده صبح روز شنبه ۲۲ آذر به دار آویخته شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا و به نقل از آسوشیتدپرس، تلویزیون حکومتی ایران و خبرگزاری دولتی ایرنا، خبر اعدام او را اعلام کردند اما گزارش های آنها جزئیات بیشتری نداشت.

روح‌الله زم فرزند محمدعلی زم، روحانی شیعه سرشناس در ایران و از مقامات سابق جمهوری اسلامی،‌ از ایران گریخته و در فرانسه پناهنده شده بود. کانال تلگرامی او عموما به فساد و تخلفات جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات می‌پرداخت.

سپاه پاسداران مهر ماه سال گذشته با اعلام بازداشت آقای زم مدعی شد که او را «با استفاده از عملیات پیچیده و فریب اطلاعاتی»...«به داخل کشور هدایت و بازداشت» کرده است. اندکی بعد مشخص شد که روح الله زم در سفر به عراق بازداشت شده و به ماموران امنیتی جمهوری اسلامی تحویل داده شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات جمهوری اسلامی مدعی بودند کارهای زم الهام بخش اعتراضات اقتصادی سراسری سال ۲۰۱۷ شده بود.

بنابراین گزارش اعتراضات اقتصادی سراسری که اواخر سال ۲۰۱۷ آغاز شد، از زمان اعتراضات «جنبش سبز» بزرگترین چالش برای ایران بود و به سکویی برای اعتراضات مشابه در نوامبر سال گذشته میلادی تبدیل شد.

فرانسه پیشتر حکم اعدام او را سرزنش کرده بود و آن را «ضربه ای به آزادی بیان و مطبوعات در ایران خوانده بود.»

در پی بازداشت او، بخش‌هایی از اعترافات تلویزیونی روح الله زم از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد. آقای زم در دادگاه اعترافات خود را رد کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز ۱۶ مهر امسال از نقض فاحش حقوق بشر در ایران، از جمله صدور حکم اعدام در دادگاه‌های ناعادلانه، ابراز نگرانی عمیق کرد.

کلی کرفت در سخنانی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل گفت که آمریکا همچنان از نقض فاحش حقوق بشر در ایران، از جمله احکام اعدام در پی برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه و اعترافات اجباری از طریق اعمال شکنجه، به شدت نگران است.

XS
SM
MD
LG