لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۹

هشدار مقام اسبق بانک مرکزی ایران در مورد عدم احیای برجام؛ دلار از مرز ۲۷ هزار تومان عبور کرد


صرافی در تهران-آرشیو
صرافی در تهران-آرشیو

قیمت ارزهای معتبر خارجی در بازار داخلی ایران روز سه شنبه ۲۶ مرداد افزایش یافت و بنابر گزارش وبسایت «بن بست»، که قیمت ارزهای خارجی را منعکس می کند، قیمت هر دلار آمریکا با عبور از مرز ۲۷ هزار تومان به ۲۷ هزار و ۱۳۰ تومان رسید.

این در شرایطی است که یک مقام اسبق بانک مرکزی ایران می گوید ممکن است قیمت دلار به بالای ۳۰ هزار تومان برسد. سه شنبه گذشته هم قیمت هر دلار آمریکا از مرز ۲۶ هزار تومان عبور کرده بود.

به گزارش خبرگزای کار ایران، ایلنا، کمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی ایران، طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای برای احیای توافق برجام را مهمترین عامل افزایش قیمت ارز در ایران در روزهای اخیر عنوان کرده است و می گوید: «اگر در برجام اتفاقی نیفتد و شرایط امروز ادامه داشته باشد نرخ دلار به بالاتر از ۳۰ هزار تومان هم می‌رسد، اما اگر برجام احیا شود و امکان فروش دو و نیم میلیون بشکه نفت را داشته باشیم و میزان درآمدهای نفتی بالا برود، مشکلی در مدیریت ارزی کشور نخواهیم داشت.»

در حال حاضر شش دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام برگزار شده که نتیجه مشخصی در پی نداشته است. با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در ایران هنوز معلوم نیست جمهوری اسلامی چه رویکردی برای ادامه مذاکرات مدنظر دارد.

مقامات وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده اند تیم مذاکره کننده ایالات متحده آماده است در صورت شروع دور هفتم مذاکرات به وین برگردد؛ هر چند که واشنگتن تاکید کرده است فرصت ایران برای بازگشت به مذاکرات نامحدود نیست.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی ایران با تاکید بر اهمیت برجام برای اقتصاد ایران می گوید: «بودجه سال جاری بر اساس احیای برجام نوشته شده و اگر برجام احیا نشود، بودجه امسال باید هر چه سریعتر اصلاح شود.»

افزایش قیمت ارز در ایران در روز سه شنبه محدود به دلار آمریکا نبود. بر اساس گزارش وبسایت بن بست، روز سه شنبه هر یورو به قیمت ۳۱ هزار و ۹۴۵ تومان و هر پوند به قیمت ۳۷ هزار و ۴۴۵ تومان فروخته شد.

XS
SM
MD
LG