لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

وزیر خارجه آلمان از ایران خواست به مذاکرات احیای برجام برگردد


آرشیو
آرشیو

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز چهارشنبه بار دیگر با مخاطب قرار دادن مقامات جمهوری اسلامی ایران از تهران خواست که هرچه زودتر به میز مذاکره بر سر احیای توافق هسته‌ای برجام برگردد.

وزیر خارجه آلمان، روز چهارشنبه ۲۰ مرداد ماه در برلین در کنفرانس خبری با همتای بحرینی خود گفت: «من فکر می کنم توافق زیادی در مورد این هدف وجود دارد که ایران هرگز نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد یا حتی در مسیر دستیابی آن باشد. و ما همچنان قویا بر این باوریم که بازگشت کامل به برجام بهترین راه برای اطمینان از آن است.»

او در ادامه گفت: «دقیقاً به همین دلیل است که ما اکنون انتظار داریم ایران با انعطاف‌پذیری لازم و تمایل به سازش در مورد توافق، هر چه زودتر به میز مذاکره در وین بازگردد. اگر ما نمی‌خواهیم آن چه که تاکنون در وین به دست آمده به خطر بیافتد، نباید فرآیند مذاکره را برای همیشه به تعویق انداخت.»

ایران پیشتر به اتحادیه اروپا به عنوان میزبان مذاکرات هسته‌ای گفته بود که گفتگوها را پس از روی کار آمده ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری از سر خواهد گرفت، اما هنوز تاریخی برای بازگشت به میز مذاکره اعلام نکرده است.

هفته پیش انریکه مورا، معاون هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجه در اتحادیه اروپا که برای مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به ایران رفته بود، با حسین امیر عبداللهیان، که امروز نام او به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه در دولت رئیسی در رسانه‌های رسمی ایران اعلام شد، دیدار کرد.

محور گفتگوی مورا و امیر عبداللهیان از سرگیری مذاکرات هسته‌ای عنوان شده و آقای مورا نیز، آمریکایی‌ها را درجریان مذاکراتش در تهران قرار داده است.

XS
SM
MD
LG