لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

نور نیوز: «الگوی قبلی» در مذاکرات احیای برجام «جواب» نمی‌دهد


محل برگزاری مذاکرات هسته ای ایران در وین، اتریش. آرشیو
محل برگزاری مذاکرات هسته ای ایران در وین، اتریش. آرشیو

وبسایت نور نیوز، که به شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است، روز سه شنبه ۱۹ مرداد رویکرد دولت ابراهیم رئیسی در مورد مذاکرات احیای برجام را «بازگشت به مذاکرات با تعیین دستور جدید» دانست.

نور نیوز این موضوع را در حساب توییتر خود عنوان کرده و با بیان اینکه «الگوی قبلی جواب نمی دهد» نوشته است: «رویکرد ایران با محوریت مصوبه مجلس و نظارت شورای عالی امنیت ملی» خواهد بود.

نورنیوز از مصوبه خاصی نام نبرده است. اما مصوبه آذر ماه گذشته مجلس شورای اسلامی ایران دولت را موظف کرده بود در صورت عدم لغو تحریم بخش‌های مالی و نفت تا اسفند ۹۹، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف و به فعالیت‌های هسته‌ای سرعت ببخشد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه در مورد مذاکرات احیای برجام در وین گفت: «ما هیچ‌‌وقت این گفت‌وگوها را ترک نکرده‌ایم. »

سخنان خطیب زاده در حالی است که مقامات ایران پس از پایان ششمین دور گفتگوهای احیای برجام در وین به طرف‌های مذاکره کننده اطلاع داده بودند که تا روی کار آمدن دولت رئیسی به این گفت‌وگوها ادامه نمی‌دهند.

ایران و آمریکا با میانجیگری اتحادیه اروپا تاکنون شش دور مذاکرات غیرمستقیم در وین داشته‌اند. قرار بود دور هفتم این مذاکرات هم برگزار شود ولی هنوز تاریخی در مورد آن اعلام نشده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده پیشتر گفته بود: «ما آماده‌ایم که برای ازسرگیری مذاکرات به وین بازگردیم … این به نفع امنیت ملی ما و امنیت ملی همپیمانان و شرکای ما در سراسر جهان است تا بار دیگر به طور دائم و قابل راستی‌آزمایی اطمینان یابیم که ایران نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از ایران خواست که هرچه زودتر به مذاکرات وین برای احیای برجام بازگردد و تاکید کرد که این روند نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG