لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

ظریف از مردم خواست او را ببخشند؛ امیرعبداللهیان می‌گوید «وزارت خارجه را به برجام گره» نمی‌زند


حسین امیرعبداللهیان. آرشیو
حسین امیرعبداللهیان. آرشیو

حسین امیرعبداللهیان، وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی، روز یکشنبه ۳۱ مرداد در جلسه بررسی صلاحیتش در مجلس شورای اسلامی گفت «وزارت خارجه را به برجام گره» نخواهد زد و «با مذاکره‌ای همراه خواهیم بود که فرسایشی نباشد.»

شش دور مذاکرات ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای برجام تاکنون نتیجه‌ای نداشته است و هنوز معلوم نیست دولت ابراهیم رئیسی چه رویکردی را برای ادامه مذاکرات در پیش می گیرد.

اگرچه آمریکا می گوید آماده از سر گیری مذاکرات است اما واشنگتن تاکید کرده فرصت ایران برای بازگشت به میز مذاکره نامحدود نخواهد بود.

امیرعبداللهیان همچنین گفت او از «جبهه مقاومت حمایت» خواهد کرد؛ جبهه مقاومت عبارتی است که مقامات ایران برای اشاره به گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در خاورمیانه، و به ویژه در سوریه و لبنان، استفاده می‌کنند.

در جلسه بررسی صلاحیت امیرعبداللهیان تعدادی از نمایندگان در مخالفت و موافقت با تصدی او بر وزارت خارجه سخنرانی کردند.

علی اصغرعنابستانی، نماینده سبزوار در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی گفت: «یک سابقه همکاری از آقای امیر عبداللهیان با آقایان ظریف و لاریجانی وجود دارد که ما را قدری نگران می‌کند.»

حسین امیرعبداللهیان در دولت حسن روحانی برای مدتی معاون وزارت خارجه در امور کشورهای عربی بود اما توسط محمد جواد ظریف برکنار شد.

آقای ظریف روز یکشنبه با انتشار یک پیام ویدیویی از مخاطبان خود خداحافظی کرد و خواهان آن شد که مردم او را به خاطر عملکردش ببخشند.

ظریف در بخشی از این پیام گفت: «مرا ببخشید ولی برای پاسداری از منافع ملی، همیشه نمی‌توانستم آن گونه که دوست داشتم سخن بگویم و حتی از عملکرد خود دفاع کنم.»

او همچنین گفت: «بسیاری از شما سکوت و یا توجیه برخی سیاست‌ها و رفتارها، که خود نیز نسبت به برخی از آنها منتقد بوده‌ام، را نپسندیدید و حتی برخی حمل بر منفعت طلبی و تلاش برای حفظ موقعیت کردید.»

منتقدان و مخالفان آقای ظریف پیشتر در موضوع های مختلف او را به دلیل «توجیه» و «رفع و رجوع» سیاست های زیانبار جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی سرزنش کرده اند.

وزیر خارجه دولت روحانی در یک مصاحبه جنجالی که قرار نبود منتشر شود اما اردیبهشت امسال به رسانه‌ها درز کرد، درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گفته بود: «دنیا می‌گوید به هواپیما موشک خورده است. اگر واقعا موشک خورده است بگویید ببینیم ما چطور می‌توانیم آن را علاج کنیم.»

وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ به ظریف لقب «ماله کش اعظم» داده بود.

XS
SM
MD
LG